polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

Rozmowy z leśnikami o lesie

18 czerwca 2019 r. o godzinie 18:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Giżycku miało miejsce spotkanie dotyczące „Lasu Miejskiego”. Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Wspólnota Mazurska, Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury i Fundacja Las Naturalny.

Było bardzo gorąco, ale tylko w pomieszczeniu i to z powodu aury. Sama dyskusja przebiegała na dżentelmeńskim poziomie. Leśnicy wysłuchali organizatorów spotkania i głosów przybyłych mieszkańców. Wyjaśnili, że zgodne z Planem urządzenia lasu planowane w „Lesie Miejskim” usuwanie drzew, faktycznie jest znacznie mniejsze niż wynikało to z licznych przekazów medialnych i ulotek przygotowanych przez organizatorów debaty. Leśnicy w przedstawionych danych, pokazali że w „Lesie Miejskim” powierzchnia do odnowienia w 10 – letnim okresie, planowana jest na 36 hektarów, a nie na prawie 100 hektarów, jak alarmowano w publikowanych materiałach.

Różnica w planowanym pozyskaniu drzew okazała się na tyle istotna, że wielu uczestników z zadowoleniem opuściło spotkanie. Nie obyło się również bez głosów odmiennych z sali oraz wniosków kierowanych do leśników dotyczących zmiany dalszego postępowania w „Lesie Miejskim”. Z treści wypowiedzi jednego z uczestników spotkania wynikało błędne  przekonanie, że debata faktycznie dotyczy „Lasu Miejskiego” nie lasu będącego własnością Skarbu Państwa Nadleśnictwa Giżycko. Przypomnijmy, że las rosnący w pobliżu Giżycka, w kierunku północnym, zwyczajowo nazywa się „Lasem Miejskim”, natomiast właściwym lasem miejskim w Giżycku, jest las wokół twierdzy Boyen.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko wspomniał również o  art. 35. ustawy o lasach, zgodnie z którym  to nadleśniczy prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną w nadleśnictwie, na podstawie Planu urządzenia lasu oraz odpowiada za stan lasu. Nadleśniczy zapewnił, że posiada do pomocy bardzo dobry zespół leśników, z którymi niewątpliwie sprosta nie tylko wymaganiom ochrony przyrody, ale też wymaganiom mieszkańców.

Leśnicy wyjaśnili też, że prace które w bieżącym dziesięcioleciu są planowane do wykonania w „Lesie Miejskim”, wcześniej  były poddane konsultacjom społecznym  i uzyskały pozytywną opinię wszystkich przedstawicieli lokalnych instytucji.   

W końcowej części spotkania, po wyjaśnieniach leśników, mieszkańcy już nie byli zaniepokojeni o „Las Miejski”, a leśnicy jeszcze dodatkowo zadeklarowali istotne ograniczenie planowanych cięć, które teraz zgodnie z deklaracja nadleśniczego będą mogły  się odbywać tylko w okresie od 15 października do 15 marca.

Nadleśniczy zadeklarował też chęć kolejnego spotkania z zainteresowanymi tym kompleksem leśnym i pracę nad satysfakcjonującymi rozwiązaniami.

 

Dodatkowe informacje na temat przebiegu dialogu w sprawie Lasu Miejskiego w Gajewie


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko