polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

Leśne pastorały

Jeszcze tylko kilka dni można będzie oglądać leśne pastorały na terenie mazurskich lasów. Leśne pastorały to młode liście nerecznicy samczej, gatunku paproci z rodziny nerecznicowatych.

Wiosną młode liście narecznicy samczej  (Dryopteris filix-mas), przypominają długą laskę o ślimakowato zwiniętym zakończeniu. Kształt ten przypomina pastorał czyli kij pasterski. W zależności warunków pogodowych faza w której liść zakończony jest pastorałem trwa od kilku do kilkunastu dni.  Wraz z upływem czasu i wzrostem liscia, jego końcówka powoli rozwija się i prostuje, a wzdłuż liścia wyrastają liście przypominające pióropusz.

Młode liście narecznicy samczej  (Dryopteris filix-mas), przypominają długą laskę o ślimakowato zwiniętym zakończeniu.

Nerecznica samcza to pospolity gatunek paproci rosnący na terenie całej Polski.  W lasach możemy ją spotkać w miejscach zacienionych, w pobliżu cieków i zbiorników wodnych. Nerecznica osiąga wielkość od 35 do 150 centymetrów. Jest rośliną trującą.

Roślina tą warto się zainteresować co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy raz na wiosnę ze względu na ciekawy wygląd pastorałów, drugi raz na św. Jana w nocy z 24 na 25 czerwca. Wtedy to „podobno” paproć ta zakwita.


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko