Asset Publisher
Lasy o zwiększonej funkcji społecznej
Z dniem 1 września br. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem nr 58 z dnia 5 lipca 2022 roku wprowadził do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych „Wytyczne do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”. Wprowadzone w życie wytyczne definiują nowy rodzaj obszarów leśnych o tzw. zwiększonej funkcji społecznej.
Współczesne gospodarowanie lasem opiera się na wielofunkcyjności, realizowanej w sposób zrównoważony jako kompromis pomiędzy trzema funkcjami: środowiskową (przyrodniczą), społeczną i gospodarczą. Wyznaczenie w oparciu o Zarządzenie nr 58 obszarów leśnych o zwiększonej funkcji społecznej służyć ma między innymi łagodzeniu napięć na styku „gospodarka leśna – oczekiwania społeczne”, przy zachowaniu trwałości i wielofunkcyjności lasów.
Według wytycznych propozycję obszarów leśnych o zwiększonej funkcji społecznej na terenie nadleśnictwa proponuje nadleśniczy podczas prac przygotowawczych nad tworzeniem planu urządzenia lasu.
Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla nadleśnictwa, zawiera on opis i ocenę stanu lasu oraz cele i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej. Plany sporządza się na okresy dziesięcioletnie dla poszczególnych nadleśnictw. Po jego wykonaniu i zatwierdzeniu przez Ministra Środowiska, plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem, na podstawie którego Nadleśniczy prowadzi racjonalną gospodarkę leśną.
Aktualnie obowiązujący plan urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Giżycko obejmuje lata 2017-2026.
Prace nad kolejnym planem urządzenia lasu dla nadleśnictwa na lata 2027-2036 potrwają około dwóch lat i powinny rozpocząć się pod koniec 2025 roku. Wytyczne do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych pozwalają jednak nie czekać z pewnymi działaniami (np. dialogiem społecznym), aż do 2025 roku.
W uzasadnionych przypadkach nadleśniczy, ze względu na lokalne uwarunkowania i doświadczenia może podejmować indywidualne decyzje, racjonalnie modyfikując wytyczne, pozostając jednak w zgodności z przyjętą ideą zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Zgodnie z wytycznymi dialog społeczny należy prowadzić na każdym etapie obowiązywania planu urządzenia lasu. W związku z powyższym Krzysztof Dąbkowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko, na podstawie wcześniej wypracowanych zasad postanowił powołać Zespół konsultacyjny reprezentacyjny dla obszaru całego nadleśnictwa składający się z przedstawicieli prawie wszystkich samorządów będących w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, przedstawicieli służb (wojska, policji, straży pożarnej), przedsiębiorców, myśliwych, historyka, przedstawicieli zarządów dróg krajowych i powiatowych oraz przedstawicieli lokalnych organizacji.
W dniu 5 grudnia br. odbyło się drugie spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzenia do stosowania Zarządzenia nr 58 na które Nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko zaprosił:
- Mirosława Dariusza Drzażdżewskiego – Starostę Powiatu Giżyckiego
- Mirosława Kazimierza Nowakowskiego – Radnego Powiatu Giżyckiego, przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego
- Wojciecha Karola Iwaszkiewicza – Burmistrza Miasta Giżycko, wraz ze wskazanym przez siebie przedstawicielem lokalnie działającego stowarzyszenia.
- dr Roberta Kempę – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Giżycku
- Zbigniewa Włodkowskiego – Burmistrza Orzysza wraz ze wskazanym przez siebie przedstawicielem lokalnie działającego stowarzyszenia
- Jarosława Filipka – Burmistrza Rynu, wraz ze wskazanym przez siebie przedstawicielem lokalnie działającego stowarzyszenia.
- Marka Jasudowicza – Wójta Gminy Giżycko
- Barbarę Mazurczyk – Wójta Gminy Miłki
- Radosława Króla – Wójta Gminy Wydminy
- gen. bryg. Piotra Fajkowskiego – Dowódcę 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
- insp. Przemysława Rawę – Komendanta Powiatowego Policji w Giżycku
- bryg. Tomasza Siemieniuka – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku
- Grzegorza Moszczyńskiego – Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku
- Jacka Cichowicza – Kierownika Rejonu w Giżycku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
- Tadeusza Ignaciuka – przedsiębiorcę z Przedsiębiorstwa Usług Leśnych „WEST” Ignaciuk i Ostaszewski Sp. J.
- Kazimierza Kozaka – przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego
Na spotkanie przybyli prawie wszyscy zaproszeni. Z uzasadnionych przyczyn niemożliwość osobistego udziału zgłosił dowódca 15 GBZ Generał Brygady Pan Piotr Fajkowski, który delegował na spotkanie zastępcę dowódcy 15 GBZ Pułkownika Pana Adama Koniuka oraz historyk z Giżycka Pan dr Robert Kempa, przesyłając jednocześnie deklarację wspierania idei zespołu.
Podczas spotkania pomysł nadleśniczego dotyczący powołania Zespołu konsultacyjnego podano pod głosowanie. Za przyjęciem propozycji głosowali wszyscy uczestnicy spotkania, z wyjątkiem Pana Starosty, który wstrzymał się od głosu, jednak w toku dalszych rozmów zgłosił deklarację udziału w Zespole konsultacyjnym przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Giżycku.
Końcową część spotkania wykorzystano do podzielenia się opłatkiem i złożenia świątecznych życzeń.
Głównymi zadaniami Zespołu konsultacyjnego przy Nadleśnictwie Giżycko jest dalsza poprawa dialogu społecznego, wymiana informacji, rozpoznanie aktualnych potrzeb związanych z wyznaczeniem obszarów lasu o zwiększonej funkcji społecznej.
Podczas spotkania ustalono, że zespół będzie się spotykał raz na kwartał.
Informacje o wynikach spotkań Zespołu konsultacyjnego przy Nadleśnictwie Giżycko dostępne będą na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce aktualności.