polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

9.10.2015 - LAS DAJE PRACĘ

Wydawać by się mogło, że wiosna jest jedyną porą do sadzenia lasu. Nic bardziej mylnego, gdy pogoda sprzyja, drzewa można sadzić również jesienią.

Od kilku dni praca wre w sześciu leśnictwach Nadleśnictwa Giżycko.

Na około 27 hektarach powierzchni pozrębowych w Nadleśnictwie Giżycko, w wyniku prac odnowieniowych już niedługo będzie rosło ponad 206 tysięcy młodych drzew.

W większości zaplanowano do posadzenia sosnę i świerka, które są głównymi gatunkami lasotwórczymi w tych stronach. Nie zabraknie również i innych gatunków drzew: olszy czarnej czy dębu, brzozy, jarzębu oraz lipy, które będą cennymi dodatkami w odnawianych drzewostanach. Sadzonki drzew pochodzą z własnej szkółki Nadleśnictwa Giżycko oraz z niedawno otwartej szkółki kontenerowej Nadleśnictwa Suwałki.

Prowadzenie prac odnowieniowych jesienią ma między innymi tę zaletę, iż pozwala skrócić  okres pomiędzy wyrębem drzew, a ich ponownym odnowieniem, który ustawowo w Polsce wynosi maksymalnie pięć lat. W tym właśnie okresie prac związanych z odnawianiem upraw leśnych jest całkiem sporo, gdyż w pierwszej kolejności należy przystąpić do odpowiedniego przygotowania gleby, posadzenia sadzonek i ich zabezpieczenia przed zgryzaniem przez zwierzynę.

fot. Sławomir Kowalczyk

Dwie z ostatnich wymienionych prac można wykonać jesienią dzięki pomocy pracowników sezonowych, co - przypomnijmy - w województwach takich jak warmińsko-mazurskie, dla osób bezrobotnych nie jest bez znaczenia. Gdy pod koniec sierpnia 2015 roku stopa bezrobocia ogółem w Polsce wynosiła 10%, to w tym samym czasie w województwie warmińsko-mazurskim, aż 16,2%. W powiecie piskim należącym do tego województwa wskaźnik ten wynosił 27,2%!* Analizując powyższe dane pamiętać należy, iż z pośród całego roku w miesiącach letnich stopień bezrobocia zawsze jest najniższy.

Dla wielu mieszkańców Orzysza i okolicznych wsi, jesienne prace leśne prowadzone w sąsiadujących z nimi leśnictwach Nadleśnictwa Giżycko jest jedynym źródłem dochodów lub atrakcyjnym przedłużeniem sezonu pracy, zaczynającym się tuż po zakończonym już sezonie turystycznym.

Ustawa o lasach nakazuje dbanie o zachowanie stabilności drzewostanów i ciągłości ich rozwoju. Na miejscu każdego wyciętego drzewa musi być posadzonych kilka nowych, z których przynajmniej jedno docelowo zastąpi wycięte drzewo. Dzięki temu w Polsce drzew przybywa, a dzięki czynnościom związanym z odnawianiem lasu ludzie mają pracę.  

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku tej jesieni zostanie obsadzonych młodymi drzewkami blisko 70 hektarów powierzchni leśnej.

 

 

*Źródło: Główny Urząd Statystyczny.

Słowniczek pojęć leśnych:

  •  zgryzanie – ogryzanie pędów młodych drzew przez zwierzęta roślinożerne w celu zdobycia pokarmu lub ścierania siekaczy (np. przez zającowate); najczęściej są zgryzane sadzonki sosny, jodły, świerku, jesionu, dębu i klonu przez jelenie, sarny, łosie i zające.

WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko