polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

27.03.2017 - Nowy sezon turystyczny rozpoczęty

W minioną sobotę przewodnicy Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej oficjalnie otworzyli tegoroczny sezon turystyczny na Warmii i Mazurach.

Tradycyjne spotkanie inauguracyjne sezonu turystycznego przewodników PTTK w tym roku odbyło się na terenie Izby Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Quercus" w Nadleśnictwie Giżycko. Tematem przewodnim spotkania było udostępnianie terenów leśnych na potrzeby turystyki krajoznawczej na przykładzie Lasu Miejskiego. Na dzień dzisiejszy Las Miejski jest lasem gospodarczym i pełni tę rolę niezmiennie od ponad 400 lat. W roku 1818 potężny orkan, który nawiedził Pojezierze Mazurskie uszkodził drzewostan Lasu Miejskiego w 75%, jednak dzięki umiejętnemu prowadzeniu gospodarki leśnej, odnowiono go i do dziś las cały czas zaskakuje mieszkańców Giżycka i przybywających do niego turystów swoim pięknem.

Podczas sobotniego spaceru po lesie, przewodników turystycznych oprowadzali i pokazywali jego ciekawostki leśnicy. Odwiedzono wielowiekowe dęby „Wojciecha", „Domejko" i „Dowejko" będącymi pomnikami przyrody. Podczas zwiedzania okazało się, że w lesie oprócz przyrodniczych pomników zobaczyć można i inne ciekawostki, między innymi pomnik będący dziełem artysty-rzeźbiarza Georga Funga z 1924 roku. Przy tym pomniku w rolę przewodnika po historycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Lesie Miejskim wcielił się jeden z członków tutejszego Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen - Krzysztof Zachwieja

Ponieważ sezon turystyczny został oficjalnie otwarty, zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi walorów i historii Lasu Miejskiego. Zapraszamy również do jego odwiedzin, śladami warmińsko-mazurskich przewodników turystycznych PTTK.


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko