polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

23.10.2015 - Drewno jest dla ludzi!

Podczas jesiennych spacerów po lesie często natrafiamy na ułożone wzdłuż dróg stosy drewna. Część z tego drewna będzie wkrótce ogrzewać nasze domy.

Wydawać by się mogło, że leśnicy nie dostarczają odbiorcom indywidualnym aż tak wiele drewna przeznaczanego na opał, aby o nim wspominać. Przykładowo Nadleśnictwo Giżycko planuje dostarczyć w tym roku na lokalny rynek detaliczny (dla ludności) około 15 tysięcy metrów sześciennych drewna do opalania. Czy jest to sporo? Wystarczy wyobrazić sobie owe 15 tysięcy metrów sześciennych w postaci jednego stosu o szerokości 1 metra, wysokości 1 metra i długości 15 tysięcy metrów, czyli 15 kilometrów. Gdy uwzględnimy przestrzeń pomiędzy wałkami drewna ułożonymi w stosach, wyobrażany stos o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych wydłuży się do około 23 kilometrów.

Nadleśnictwo Giżycko planuje dostarczyć w tym roku na lokalny rynek detaliczny około 15 tysięcy metrów sześciennych drewna do opalania.

Gdyby zsumować masę drewna przeznaczanego w ciągu roku do sprzedaży detalicznej w całej białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych, uwzględniając przestrzeń między wałkami bez problemu wystarczyłoby ono do ułożenia stosu metrowej szerokości i wysokości pomiędzy Białymstokiem, a Barwinkiem i jeszcze kilku kilometrów na Słowacji (560 km).

W Lasach Państwowych takie drewno pozyskiwane jest głównie z trzebieży – zabiegów hodowlanych mających na celu zmniejszenie zagęszczenia drzew poprzez usunięcie ich nadmiaru, co poprawia pozostałym drzewom warunki wzrostu i rozwoju. Regulacja stopnia zagęszczenia drzew pozytywnie wpływa również stan sanitarny lasu, gdyż usuwa wówczas się drzewa wadliwe i chore. Drewno opałowe pozyskuje się też z drzew obumierających, uszkodzonych przez wiatr i śnieg, czyli wiatrołomów i śniegołomów.

Na duże zainteresowanie drewnem jako surowcem opałowym wpływa jego cena. W cennikach detalicznych zamieszczanych na stronach internetowych nadleśnictw drewno to oznaczane jest symbolami S2a i S4. Jego cena waha się w zależności od jakości i gatunku drzewa, z jakiego pochodzi. W przypadku Nadleśnictwa Giżycko średnia cena surowca o symbolu S2a to około 220 zł za 1 metr sześcienny brutto, a S4 kosztuje maksymalnie 151 zł.  Porównanie cen, z uwzględnieniem właściwości energetycznych drewna – odnawialnego źródła energii – z jego nieodnawialnymi konkurentami – węglem czy ropą – wypada na korzyść drewna. Zainteresowanie drewnem jako surowcem energetycznym jest więc duże i na koniec września br. roczny plan pozyskania Nadleśnictwa Giżycko został zrealizowany w około 82%.

Do końca roku pozostała jeszcze do wykorzystania spora masa drewna zwyczajowo wykorzystywanego do opalania, przeznaczona na rynek detaliczny. Drewno najlepiej zamawiać w najbliżej położonej względem naszego zamieszkania kancelarii leśnictwa, wprost u leśniczego, po to aby za jego transport z odległych stron nie przepłacać. Trzeba też pamiętać, że najlepsze właściwości opałowe ma drewno suche, sezonowane co najmniej przez 2 lata, gdy jego wilgotność jest w przedziale 15-17%. Dlatego warto zakupić drewno do celów opałowych odpowiednio wcześniej.


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko