Asset Publisher
2.04.2015 - GĘSI LECĄ DO DOMU (VIDEO)
Prawdziwe oblężenie przeżywały w ubiegłym tygodniu mazurskie powietrzne korytarze ekologiczne.
Tłok tworzyły gęsi, które z miejsc zimowania w Zachodniej Europie lecą do miejsc gniazdowania – na Syberii czy w Estonii. Migrują przez nasze tereny trzy gatunki gęsi: białoczelna, zbożowa i gęgawa i tylko tej ostatniej zdarza się gniazdować w naszym kraju.
Najliczniejszą zaś naszą migrantką jest gęś zbożowa.
Pierwsze ptaki pojawiły się nad północno-wschodnią Polską pod koniec lutego, w połowie marca następuje szczyt przelotu, a pod koniec kwietnia odlecą od nas ostatnie stada tych ptaków.
Gdy już trafią na miejsce, do „domu", ich głównym zadaniem będzie przedłużanie gatunku. Gęsi łączą się w pary na całe życie. Najwięcej jaj – bo pięć do ośmiu - w jednym lęgu składa najmniejsza z wymienionych trzech gatunków gęś, gęgawa. Pozostałe dwie są nieco bardziej oszczędne – gęś białoczelna złoży cztery do pięciu, a zbożowa dwa do sześciu jaj. Wyklutymi z nich pisklętami będą się opiekować oboje rodzice. Po kilkudziesięciu dniach (40-60, zależnie od gatunku) młode będą już latać. Ta umiejętność bardzo im się przyda, bo już we wrześniu znów czeka nas widok przelatujących – tym razem na zimowiska – gęsich stad.