polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

15-16.06.2009 - Dni Lasu w Nadleśnictwie Giżycko

Szanowni Państwo!

W dniach 15-16 czerwca br. w ramach obchodów jubileuszu 85-lecia Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Giżycko pragnie zaprosić do uczestnictwa w organizowanych przez nie Dniach Lasu. Z tej okazji przygotowano na terenie Izby Edukacyjno - Przyrodniczej "Quercus" przy ulicy Dworskiej 10 w Giżycku, wystawę fotograficzną pn. "DZIKA PRZYRODA PUSZCZY AUGUSTOWSKIEJ", którą zwiedzać można będzie w godzinach od 11:00-18:00. Na zwiedzających czeka ponad 30 wielkoformatowych fotografii prezentujących piękno mazurskich lasów.

 

 

"Najważniejszym celem otwarcia niniejszej wystawy było ukazanie piękna Puszczy Augustowskiej, z całym jej bogactwem przyrodniczym i zmiennością w poszczególnych porach roku. Uświadomienie, że istnieją interesujące tereny - dzikie i niedostępne leśne ostępy, wspaniałe okazy roślin ciekawych i zagrożonych, często uwrażliwia na piękno. To z kolei przekłada się na potrzebę ochrony oglądanych krajobrazów. Troska o Puszczę, zaangażowanie w różnorakie idee na rzecz jej ochrony oraz korzystanie z zasobów z poszanowaniem najcenniejszych elementów, może okazać się bardzo ważnym filarem zapewnienia długotrwałego bezpieczeństwa tego ciekawego i wyjątkowego zakątka Polski.
    Wspaniałe lasy potężnego kompleksu Puszczy Augustowskiej tworzą specyficzne warunki przyrodnicze i krajobrazowe. Unikalny jest również klimat, najsurowszy w Polsce poza górami, związany z występowaniem subborealnej strefy ekoklimatycznej. Wśród licznych perełek przyrodniczych znajdziemy czyste śródleśne jeziora
i malowniczo meandrującą rzekę Czarną Hańczę. Niezapomniany nastrój tworzy Kanał Augustowski - jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury technicznej. Szczególnymi terenami są rezerwaty, którym pierwotny charakter zapewniła ochrona przez leśników, troszczących się o unikalne tereny Puszczy jeszcze przed formalnym zatwierdzeniem formy ochrony. Dzikość i niedostępność wielu rezerwatów przypomina o prastarych puszczach porastających niegdyś te tereny.
    Lasy Puszczy, jak i przyroda w ogóle, są unikalnym połączeniem piękna z prostotą i funkcjonalnością. Nie angażują się w tworzenie elementów nieprzydatnych, zbędnych życiu i przetrwaniu gatunków. Wszystko w lasach ma oczywisty, bądź głębszy i ukryty sens. A mimo to mają tyle piękna, wdzięku i harmonii." -
Roman Rogoziński.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy
 

 

Wystawa potrwa do 30 czerwca br., po 16 czerwca terminy i godziny zwiedzania można ustalić z opiekunem izby panem Pawłem Drumlakiem tel. +48 513 10 32 26.

 

     


O autorze:
Roman Rogozinski ur. 28 lutego 1974 roku w Rybnie (woj. Warmińsko - Mazurskie). Leśnik z tradycji, zamiłowania i wykształcenia. Absolwent Technikum Leśnego w Tucholi i Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, ze specjalnością ochroną przyrody. Od roku 1999 pracuje w Nadleśnictwie Augustów. Do ulubionych tematów fotografii należy przyroda Warmii i Mazur, Podlasia oraz prezentowana na niniejszej stronie Puszcza Augustowska. Fotografuje z przerwami od dzieciństwa, łącząc utrwalanie rzadkich i przemijających obrazów z pasją wędrowania.

 
 
Konkurs fotograficzny "Piękno lasu"

Otwarcie wystawy jest okazją do przypomnienia o trwającym konkursie fotograficznym organizowanym przez Nadleśnictwo Giżycko pn. "Piękno lasu". Z regulaminem konkursu można zapoznać się na stronach internetowych Nadleśnictwa Giżycko. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno fotografujących jak i mediów. Przybyło mu patronów medialnych można usłyszeć o nim na falach radia Planeta Giżycko oraz przeczytać na stronach internetowych takich portali jak: gizycko.pl, ugg.pl, www.elkonline.pl, www.swiatobrazu.pl, kultura.wm.pl, www.foto-kurier.pl. Dzięki mediom (Dziękujemy) codziennie od fotoamatorów napływa sporo interesujących prac. Przypominamy, iż termin nadsyłania prac upływa 20 czerwca br. Na autorów najlepszych fotografii czekają nagrody: aparaty, akcesoria fotograficzne i inne cenne nagrody (pula nagród otwarta). Oprócz regulaminowych kategorii  i nagród pojawiła się propozycja przyznania dodatkowej nagrody przyznawanej przez internautów poprzez głosowanie na stronach portalu Warmii i Mazur (http://wm.pl), który ufundował nagrodę multimedialną.
 

Oficjalni patroni medialni:

  

 

 
  Nowe 7  cudów natury

Przypominamy, iż Wielkie Jeziora Mazurskie walczą o prestiżowy tytuł jednego z 7. Cudów Natury. Wynik plebiscytu zależy wyłącznie od nas. Wystarczy oddać swój głos przez Internet. Można to zrobić do 7 lipca 2009r. w ramach II etapu konkursu, do którego zakwalifikowały się właśnie Wielkie Jeziora Mazurskie (kategoria:  krajobrazy i formacje polodowcowe - grupa A) oraz Puszcza Białowieska jako wspólna kandydatura Polski i Białorusi (kategoria: lasy, parki narodowe, rezerwaty - grupa E).
Nadleśnictwo Giżycko pragnie się aktywnie włączyć do walki, dlatego wszystkim tym którzy nie maja dostępu do Internetu lub mają problemy z oddaniem głosu w konkursie w dniach 15-16 czerwca br. udostępni w siedzibie biura przy ulicy Słowiańskiej 2, w godzinach od 7-15, dwa stanowiska komputerowe przy których dyżurować będą pracownicy służący pomocą.
 

 

WE RECOMMEND WE RECOMMEND