polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

V nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Orzyszu

Ponad 300 zawodników wzięło dzisiaj udział w Nocnym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Orzyszu. Ta impreza sportowa została zorganizowana w tym roku po raz piąty i z roku na rok budzi coraz to większe zainteresowanie.

Patriotyczne piosenki, biało-czerwone symbole, nocny klimat, wspaniała atmosfera tajemniczości, to wszystko zadziałało dziś jak magnes. W przypadku orzyskiej imprezy uczestnictwo w niej to swego rodzaju prestiż. Henryk Kończykowski, Witold Pilecki, Stanisława Golec, Józef Trojan to tegoroczni bohaterzy imprezy. Co rusz można się było natknąć się na ich wizerunki na sportowych koszulkach.

Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w kopnym śniegu

Ich gniew, rozpacz i ślad ich wilczy

Zbigniew Herbert

Celem imprezy sportowej zorganizowanej w Orzyszu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963, popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.  

Bieg rozgrywany był na dwóch trasach 1963 m oraz 5 km, prowadzących po leśnych ścieżkach leśnictwa Rząśniki (Nadleśnictwo Giżycko/RDLP Białystok).

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzięki temu pamięć żołnierzy niezłomnych podniesiono do rangi pamięci narodowej związanej ze świętem. W tym roku jest obchodzony po raz 10.

Biegi pamięci żołnierzy wyklętych odbyły się dziś w 365 miejscach w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Uczestnictwo w biegach jest formą upamiętnienia Wyklętych o których pamięć nie została zapomniana. Podczas biegów pamięci, ich uczestnicy przemierzają trasę 1963 metrów tzw. Tropem Wilczym nawiązującym do roku śmierci ostatniego Niezłomnego – Józefa Franczaka. Biegom towarzyszą liczne imprezy.

Organizatorzy biegu: Gmina Orzysz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszu, 15 Mazurski Batalion Saperów, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim, Nadleśnictwo Giżycko, Starostwo Powiatowe w Piszu, Ochotnicza Straż Pożarna w Orzyszu.