polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

8.04.2014 - Zapomniane kwiaty Uroczyska Las Miejski

Wędrując po Uroczysku Las Miejski, pośród niekończącego się morza kwiatostanów Zawilców gajowych (Anemone nemorosa L.) i porastających nasłonecznione stoki Przylaszczek pospolitych (Hepatica nobilis Mill.) w okolicach leśnych strumyków i bagienek warto zwrócić uwagę na niepozorne z daleka kwiaty Śledziennicy skrętolistnej (Chrysosplenium alternifolium L.).

Śledziennica skrętolistna jest rośliną pospolitą i nie podlega prawnej ochronie. Nie jest trująca. Jej pierwszy człon nazwy wywodzi się z jej właściwości leczniczych, gdyż dawniej stosowano ją w celach medycznych do leczenia śledziony. Dziś jej właściwości lecznicze są bardziej znane. Wiadomo, że Śledziennica skrętolistna ma właściwości odtruwające organizm i usuwa z niego toksyny. Inne jej medyczne zastosowania opisywane są jako: moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne, odżywcze, przeciwwysiękowe, przeciwnowotworowe, cytotoksyczne, antywirusowe, estrogenne. Wyciągi ze śledziennicy aktywują układ odpornościowy.

Te wieloletnie niewielkie rośliny lubią miejsca zacienione i wilgotne. Kwitną w okresie od marca do kwietnia pięknymi żółtozielonymi maleńkimi kwiatami. Jest rośliną samopylną, gdyż pszczoły i inne latające owady niechętnie odwiedzają te zacienione i wilgotne miejsca. Czasami Śledziennicy uda się zwabić ślimaki i małe chrząszcze, które również potrafią zapylić jej kwiaty. 

Więcej informacji o Uroczysku Las Miejski znajdziecie Państwo pod linkiem >>Uroczysko Las Miejski<<

Zapraszamy na spacery po uroczysku.


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko