polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

8.02.2018 - Trenuj w lesie!

Opublikowana w listopadzie 2017 roku przez twórców sieci społecznościowej Strava, Globalna Mapa Termiczna, mimo upływu kilku miesięcy od jej publikacji nadal budzi szereg dyskusji i kontrowersji.

Strava to wyspecjalizowana sieć społecznościowa skupiająca wokół siebie sportowców. Dzięki nowoczesnej technice stała się globalną społecznością liczącą kilka milionów biegaczy, rowerzystów, triathlonistów i innych miłośników sportu, korzystających na co dzień z jej stron internetowych i aplikacji mobilnych. Za pomocą aplikacji mobilnych zainstalowanych np. w telefonach komórkowych sportowcy mogą podczas treningów przesłać niemal wszystkie parametry jakie można sobie wyobrazić (np. lokalizację, prędkość, tempo i dystans) do centralnej bazy danych, a następnie za pomocą stron internetowych porównywać ze swoimi lub znajomych trasami i wynikami.

Strava jest szwedzkim słowem oznaczającym "dążyć do celu", który jest uosobieniem tego, kim jesteśmy i co robimy: jeśli dążysz do poprawy, bez względu na swoje cele lub umiejętności, jesteś jednym z nas.

Taka wzajemna wymiana informacji inspiruje sportowców, do odkrywania ich potencjału - zarówno jako jednostki, jak i społeczności. Zapisane informacje inspirują wszystkich, zarówno olimpijczyków jak i weekendowych wojowników, ćwiczących każdego dnia, na wytyczanych przez siebie na całym świecie szlakach, do poprawy swoich wyników.

W ciągu kilku lat do końca września 2017 r. w bazach danych Stravy zgromadzono wyniki ponad 1 miliarda różnego rodzaju treningów, składających się z 13 bilionów punktów pomiarowych. Zanotowane na mapach trasy łącznie liczą 27 miliardów kilometrów długości. Tak olbrzymia ilość danych pozwoliła na stworzenie Globalnej Mapy Cieplnej Strava Labs, opublikowanej w Internecie 1 listopada 2017 r.

Globalna Mapa Cieplna Strava Labs. Źródło: https://labs.strava.com.

Mapa w formie śladu termicznego dzięki ciekawej prezentacji miejsc, gdzie trenują członkowie społeczności Strava, ujawniła wiele interesujących lokalizacji. Najwięcej dyskusji i kontrowersji budziły ślady po treningach żołnierzy stacjonujących w tajnych bazach wojskowych rozmieszczonych w różnych miejscach świata, o których nie dowiedzielibyśmy się nawet dzięki krążącym w kosmosie szpiegowskim satelitom.

Las Miejski w Gajewie koło Giżycka - popularne trasy dla biegaczy.

Analizując mapy Stravy, każdy może znaleźć jakieś informacje przydatne dla siebie, również o trenujących sportowcach w Polsce. Np. pracowników Nadleśnictwa Giżycko zaciekawiła, wręcz zdumiała aktywność sportowców trenujących w Lesie Miejskim w Gajewie koło Giżycka. Mapa ujawniła wykorzystywane trasy o dużo większym zasięgu niż wytyczone przed laty trasy ścieżek przyrodniczo-spacerowych. Dzięki możliwości oddzielenia zapisów osób biegających od jeżdżących na rowerach, na mapach Stravy wyraźnie widać, iż każda z grup ma swoje upodobania. Dla giżyckich leśników, których zadaniem jest między innymi udostępnianie lasu, informacje takie mogą okazać się wręcz bezcenne. Uzyskane informacje pozwolą lepiej zadbać, wytyczyć, oznakować i zapewnić bezpieczeństwo na lubianych przez sportowców ścieżkach leśnych.

Las Miejski w Gajewie koło Giżycka - popularne trasy dla rowerzystów.

Z kolei, gdybyśmy przyjrzeli się zagospodarowaniem przez sportowców ścieżek wytyczonych w nadleśnictwach z terenu Puszczy Białowieskiej, okazje się, że tam trenujących można spotkać praktycznie wszędzie, nawet w miejscach bardzo odległych od szlaków turystycznych. Jak tam zapewnić bezpieczeństwo trzeba się będzie chyba jeszcze sporo zastanowić, ale z biegiem czasu zapewne uda się wytyczyć, być może na nowo, atrakcyjne i bezpieczne dla sportowców trasy.

Tereny leśne, okolice Hajnówki.

Podsumowując powyższe rozważania apelujemy do Państwa: trenujcie w lesie! Zapraszamy. W przyszłości dzięki informacjom z sieci społecznościowych, można będzie lepiej zrozumieć Państwa potrzeby i w miarę możliwości dostosować do nich bezpieczne trasy.


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko