polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

13.04.2014 - Wiewiórczy raj

Są takie miejsca w lesie w których drzewa oznaczone są żółtą opaską. Gdy staniemy przy jednym z takich drzew i rozejrzymy się wokoło to zawsze w zasięgu naszego wzroku widać kolejne drzewo zaznaczone na wysokości około 1,5 metra nad ziemią, żółtą przerywaną linią. Te dosyć tajemnicze znaki nie są jednak oznaczeniem szlaku rowerowego ani pieszego, gdyż spotkać je można zupełnie w środku lasu. Są raczej oznaczeniem jakiegoś obszaru… Jakiego?

Drzewa z żółtymi opaskami wyznaczają w lesie granice obszarów na których rosną drzewostany gospodarcze nasienne. Na tych obszarach rosną drzewa, które są wyjątkowe (są dojrzałe i zdrowe)  i ich szyszki i nasiona są po prostu najlepsze. Ponad milion drzew, jakie co roku giżyccy leśnicy sadzą w celu odnowienia drzewostanów oraz zalesienia gruntów porolnych, pochodzą z nasion pozyskiwanych w drzewostanach, których granice oznaczane są żółtymi opaskami.

Wyjątkowość nasion i szyszek z drzewostanów nasiennych doceniają nie tylko leśnicy. Chętnie na wyprawy w korony tych drzewostanów wybierają się Wiewiórki pospolite (Sciurus vulgaris). Te podlegające w Polsce całkowitej ochronie gryzonie oprócz tego, że żywią się między innymi nasionami drzew, przyczyniają się do ich rozmnażania. Jak to robią? Otóż wiewiórki przed okresem zimowym gromadzą spore zapasy żywności w dziuplach, ptasich gniazdach lub pod korzeniami drzew. Zakopując nasiona w ziemi przyczyniają się w ten sposób do ich rozsiewu.

Sławomir Kowalczyk - Nadleśnictwo Giżycko


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko