Asset Publisher Asset Publisher

Strażnicy leśnej wody: Nowoczesna sieć piezometrów rusza w Nadleśnictwie Giżycko

W obliczu postępujących zmian klimatycznych i rekordowych deficytów wody, ochrona leśnych mokradeł staje się priorytetem. 7 kwietnia 2026 r. w siedzibie Nadleśnictwa Giżycko odbyła się narada poświęcona realizacji projektu „Lasy dla mokradeł”, podczas której ogłoszono kluczowy etap: uruchomienie automatycznej sieci monitoringu wód gruntowych.

Prace idą zgodnie z harmonogramem

Podczas spotkania dr inż. Marek Ksepko, dyrektor oddziału BULiGL w Białymstoku, podsumował dotychczasowe postępy prac nad Planem Gospodarowania Zasobami Wodnymi dla obszaru zlewni w granicach Nadleśnictw Giżycko i Maskulińskie (PGZW).

Zasięg opracowania Planu Gospodarowania Zasobami Wodnymi dla obszaru zlewni w granicach Nadleśnictw Giżycko i Maskulińskie.

Pierwszy etap, obejmujący analizę danych historycznych i meteorologicznych, przebiega sprawnie i bez opóźnień. Całość dokumentacji planistycznej zostanie sfinalizowana do marca 2027 roku, co otworzy drogę do szeroko zakrojonych działań terenowych zaplanowanych do połowy 2029 roku.

Instalacja piezometru w Uroczysku Las Miejski w Gajewie koło Giżycka.

Czym są piezometry i dlaczego ich potrzebujemy?

Najważniejszą informacją z narady jest uruchomienie automatycznej sieci piezometrów, która rozpocznie pracę dokładnie 9 kwietnia 2026 r. o godzinie 8:00. Sieć składa się z 6 precyzyjnych rejestratorów poziomu wody oraz czujnika ciśnienia atmosferycznego.
Urządzenia te będą mierzyć poziom wód gruntowych w interwałach 1-godzinnych przez cały rok. Pozwoli to leśnikom na:

  • Precyzyjną ocenę stanu siedlisk: Wiedza o tym, jak głęboko znajduje się lustro wody, jest kluczowa dla ochrony torfowisk.
  • Kalibrację urządzeń retencyjnych: Dzięki danym będzie można zdecydować o budowie lub regulacji zastawek, aby skutecznie zatrzymywać wodę tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
  • Wieloletnią naukę: Możliwości techniczne tych urządzeń pozwolą na gromadzenie cennych danych jeszcze wiele lat po formalnym zakończeniu projektu.

Jeden z takich „strażników wody” został zainstalowany w wyżej położonej, północnej części Uroczyska Las Miejski. Pomoże on ocenić, jak woda krąży w tamtejszych mokradłach i czy wymagają one wsparcia technicznego w postaci nowych obiektów piętrzących.

Dlaczego woda jest kluczowa dla drzew? „Pułapka dla starych drzew”

Zatrzymywanie wody w lesie to nie tylko kwestia ochrony krajobrazu, to walka o przetrwanie drzewostanów. Naukowcy ostrzegają przed tzw. „pułapką dla starych drzew”.

Młode drzewa posiadają dużą plastyczność adaptacyjną i potrafią rozbudować system korzeniowy w głąb ziemi w poszukiwaniu uciekającej wody. Niestety, dojrzałe drzewa mają już ustalony system korzeniowy i nie są w stanie dostosować się do gwałtownie obniżającego się zwierciadła wód gruntowych. Prowadzi to do chronicznego stresu wodnego, osłabienia odporności i masowego zamierania cennych gatunków, takich jak świerk, jesion czy olsza. Projekt „Lasy dla mokradeł” ma zapobiec tym procesom poprzez odtwarzanie naturalnych „gąbek” magazynujących wilgoć.

Uczestnicy terenowej części narady podczas której zamontowano piezometr.

Zmiany klimatu – wyzwanie na pokolenia

Dane klimatyczne są nieubłagane: rok 2024 przyniósł historyczne minima stanów wód, a polskie torfowiska są przesuszone w blisko 86%. Lasy pełnią rolę naturalnych stabilizatorów, ale w obliczu zmian klimatu potrzebują naszego aktywnego wsparcia.

Musimy sadzić lasy na rok 2100 i dalej” – to hasło przyświeca dzisiejszym działaniom leśników. Poprzez mądre zarządzanie zasobami wodnymi i wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak sieć piezometrów, Nadleśnictwo Giżycko dba o to, by mazurskie lasy pozostały zdrowe i odporne dla przyszłych pokoleń.

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE 


Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige