Asset Publisher Asset Publisher

Return to Full Page

Spotkanie informacyjne w sprawie małej retencji

2 marca br. w siedzibie Nadleśnictwa Giżycko odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie planowanego projektu małej retencji na terenie Nadleśnictwa Giżycko w uroczysku Las Miejski.

W spotkaniu udział wzięło 10 osób, w szczególności mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych stowarzyszeń. Spotkanie było otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Podczas spotkania przedstawiciele Lasów Państwowych przybliżyli gościom prowadzone projekty małej retencji w lasach zarówno w skali kraju jak również szczegółowy projekt planowany do realizacji na terenie nadleśnictwa. Spotkanie rozpoczęło się zgodne z planem o godzinie 11:00.

Dopełnieniem spotkania była zaplanowana dyskusja, podczas której każdy z uczestników mógł zadać pytania dotyczące omawianej inwestycji. Uczestnicy poprosili o przybliżenie niektórych aspektów technicznych związanych z planowaną realizacją inwestycji. Szczególną uwagę zwrócono na drzewa, które zostaną usunięte w ramach prac przygotowawczych. Pracownicy Lasów Państwowych przedstawili zalety i wady planowanej inwestycji oraz zadeklarowali, że dołożą wszelkich starań, aby usunąć jedynie drzewa, które kolidują z niezbędnymi pracami i nie ma możliwości ich pozostawienia. W szczególności będą to drzewa rosnące na groblach i urządzeniach hydrologicznych oraz drzewa stanowiące zagrożenie dla wykonawcy lub rosnące w miejscu niezbędnych prac ziemnych. Żaden z pomników przyrody nie będzie usunięty.

Uczestnicy zgłosili postulat zatrzymania wody w około 115 naturalnych zagłębieniach i małych ciekach wodnych w pozostałej części uroczyska. Eksperci zaangażowani w projekt wskazali, że nie jest to możliwe z uwagi na zakres prac oraz konieczność bardzo szerokich i kompleksowych analiz hydrologicznych. Wskazali także, że nadrzędnym celem jest utrzymanie ekosystemów w uroczysku Las Miejski i nie można pozwolić sobie na takie działania bez szczegółowego badania i analizy w zlewni.

Ponadto, goście zainteresowani byli przyszłością pomostu na zbiorniku nr 6, który według zapewnień leśników pozostanie na swoim miejscu. Z uznaniem spotkał się fakt rezygnacji przez nadleśnictwo z budowy zbiornika nr 1 (wynikało to z pierwotnych koncepcji). Pomysłem wartym rozważenia jest również przywrócenie po zakończeniu prac leżących w wodzie kłód i konarów wywróconych drzew, stanowiących wartościowy element krajobrazowy oraz istotne miejsce dla ptaków. Również zgłoszono pomysł pozostawienia fragmentu trzcinowisk w zbiorniku nr 6, który obecnie jest w fazie projektowania działań.

Spotkanie odbyło się w atmosferze wzajemnego szacunku i troski o walory uroczyska Las Miejski.