polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

Zielone jeziorko

Zielone jeziorko - atrakcja na trasie Orzysz - Miłki

Podróżując po Szwajcarii Orzyskiej można się natknąć na miejsca wyjątkowe. Jednym z nich jest polodowcowe jezioro Ublik Mały, które ze względu na kolor wody nazywane jest przez miejscowych jeziorem Zielonym.

Do dziś nie ustalono co sprawia, że światło słoneczne wpadające do krystalicznie czystej wody nadaje jej kolor szmaragdowy, czyli pięknej mocnej i soczystej zieleni. Jedni twierdzą, że ta zieleń to efekt odbicia w wodzie otaczających jezioro ze wszystkich stron drzew.

Być może również w jeziorze występuje zjawisko krasowe, polegające na tym, że podziemne i powierzchniowe wody, wypłukują ze skał wapienne minerały, które oświetlone promieniami słonecznymi nadają wodzie wyjątkowy kolor. Faktycznie wokół jeziora znajdują się liczne źródełka zasilające jezioro wodą o której zdrowotnych właściwościach krążą legendy. Na pewno krystalicznie czysta woda, prosto ze źródeł przy tym jeziorze przynosi orzeźwienie zarówno gościom jaki i okolicznym mieszkańcom. Inne jezioro położone nieopodal, bo tylko trzy kilometry dalej, ma inny kolor i nosi inną nazwę - jezioro Błękitne.  

Nad jeziorem Zielonym można zatrzymać się na dłużej, na biwak. Wokół jeziora oddzielone lasem znajdują się liczne niewielkie polanki, które po wydzierżawieniu od nadleśnictwa, zaadoptowano na pole namiotowe. Ich gospodarze zachwalają to miejsce. Leśne polany i kameralne zakątki nie mają pięciu gwiazdek jak w luksusowych hotelach, ale za to wieczorem można tu podziwiać miliony prawdziwych gwiazd na nieboskłonie. Na terenie pola namiotowego wyznaczono miejsca do kąpieli i miejsca do rozpalania ognisk, na których można upiec złowioną przez siebie rybę.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko