polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

XIX MISTRZOSTWA POLSKI STIHL TIMBERSPORTS® w Giżycku

STIHL TIMBERSPORTS® Series to międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej.

XIX MISTRZOSTWA POLSKI STIHL TIMBERSPORTS® w Giżycku

Historia rywalizacji w sportach związanych z cięciem i rąbaniem drewna sięga XIX wieku. Legenda głosi, że w 1870 roku w miejscowości Ulverstone w Tasmanii dwóch drwali założyło się, który z nich najszybciej zetnie drzewo. W latach 1870-1890 zostały udokumentowane dziesiątki podobnych zawodów. Nie miały one jeszcze wówczas ściśle ustalonych reguł. Zmieniło się to w 1890 roku po powołaniu w Australii pierwszej organizacji „Axemen’s Association”. W 1891 roku w tasmańskiej miejscowości Latrobe odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport triumfalnym krokiem rozprzestrzenił się na świecie i szybko podbił także USA i Kanadę. Odbywało się coraz więcej zawodów, doskonalono reguły, dochodziły nowe dyscypliny wymagające użycia siekiery i piły. Duży wpływ na rozwój rywalizacji w Ameryce Północnej miała również rewolucja przemysłowa, która na przełomie XIX i XX wieku, wpłynęła na wzrost popytu na drewno.

W roku 1985 ANDREAS STIHL wspólnie z kanałem sportowym ESPN powołali do życia STIHL TIMBERSPORTS® Series jako serię zawodów mistrzowskich, organizowanych w Stanach Zjednoczonych. Spośród wielu dyscyplin wybrano sześć najbardziej atrakcyjnych dla widzów: Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop oraz Hot Saw. Obecnie STIHL TIMBERSPORTS® Series to najwyższy poziom zawodów, najlepsi zawodnicy i największa liczba widzów. Sporo uwagi i środków poświęca się intensywnemu wspieraniu zawodników. Krajowe oraz międzynarodowe obozy treningowe dla zawodników zapewniają dyscyplinie solidną bazę oraz sportową przyszłość. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

W 2015 roku w Poznaniu na największej hali Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® Series. Polska drużyna pobiła wówczas rekord Europy w rywalizacji drużynowej! Dwa lata później, podczas MŚ w Lillehammer, Polacy po raz pierwszy zostali drużynowymi wicemistrzami świata!

Lata doświadczeń zaowocowały rozwinięciem profesjonalnych standardów organizacyjnych i sportowych, a sami zawodnicy otrzymują aktywne wsparcie w treningach. Zawody STIHL TIMBERSPORTS® Series odbywają się na poziomie krajowym oraz międzynarodowym. W Mistrzostwach Polski wyłaniani są zawodnicy, którzy później dostąpią zaszczytu reprezentowania naszego kraju w Mistrzostwach Świata.

Harmonogram zawodów

21 MAJA 2022 – POLISH TROPHY w Sycowie

27 MAJA 2022 – MISTRZOSTWA ŚWIATA ROOKIE (juniorzy poniżej 25. roku życia) (po raz pierwszy z udziałem polskiego reprezentanta w tej kategorii – Szymona Groenwalda)

28 MAJA 2022 – WORLD TROPHY (z udziałem dwóch polskich zawodników: Michała Dubickiego i Marcina Dargi)

3 LIPCA 2022 – KWALIFIKACJE DO ZAWODÓW WORLD TROPHY 2023 w Schirrhein (Francja) (z udziałem dwóch polskich zawodników: Michała Dubickiego i Jacka Groenwalda)

13 SIERPNIA 2022 – MISTRZOSTWA POLSKI ROOKIE (juniorzy poniżej 25. roku życia) w Giżycku

13 SIERPNIA 2022 – XIX MISTRZOSTWA POLSKI STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW STIHL TIMBERSPORTS® w Giżycku

11 WRZEŚNIA 2022 – EUROPEAN NATIONS CUP (Szwajcaria) (z udziałem polskich zawodników w rywalizacji drużynowej)

28 PAŹDZIERNIKA 2022 – MISTRZOSTWA ŚWIATA STIHL TIMBERSPORTS® rywalizacja drużynowa (Szwecja)

29 PAŹDZIERNIKA 2022 – MISTRZOSTWA ŚWIATA STIHL TIMBERSPORTS® rywalizacja indywidualna (Szwecja)


Spróbuj i Ty - odkryj w sobie mistrza

Kto może wziąć udział w zawodach? Każdy, kto wyróżnia się sprawnością i siłą fizyczną, posługuje się biegle siekierą, piłą ręczną i pilarką spalinową oraz wykazuje ducha sportowego.

Jeżeli chcesz uzyskać bliższe informacje na temat STIHL TIMBERSPORTS® i przeżyć prawdziwą przygodę napisz, korzystając z poniższego formularza. https://stihl-timbersports.pl/sprobuj-i-ty/

Być może kryje się w Tobie Mistrz STIHL TIMBERSPORTS®?
A może znasz kogoś, kto byłby zainteresowany udziałem w STIHL TIMBERSPORTS®.
ZAPRASZAMY
!


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko