polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

Sadzimy drzewa dla przyszłych pokoleń

Najstarsze w Polsce stowarzyszenie skupiające turystów i krajoznawców obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia powstania.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze powstało 17 grudnia 1950 r. z na Zjeździe połączeniowym w wyniku połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Obecnie PTTK zrzesza blisko 70 tysięcy członków, zrzeszonych w ponad 2,2 tysiącach kół i klubów PTTK.  W całej Polsce działa 300 oddziałów PTTK. Dzięki działalności Towarzystwa w Polsce istnieje ponad 76 tysięcy kilometrów wyznaczonych przez PTTK szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, narciarskich, konnych, wodnych i innych nierzadko biegnących przez tereny leśne.

Tegoroczne obchody jubileuszu 70-lecia towarzystwa przypadają na dzień 26 września. Jedną z wielu imprez organizowanych w tym dniu przez PTTK jest  siódma edycja Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej mającej na celu zachęcenie do wspólnego wędrowania i poznawania walorów krajoznawczych. Nowością tegorocznej sztafety jest sadzenie Drzew Dziedzictwa PTTK upamiętniających jubileusz towarzystwa. Sadzenie drzew realizowane jest w kooperacji z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych w wyniku której lokalne nadleśnictwa udostępniły 70 sztuk sadzonek drzew przeznaczonych do uroczystego zasadzenia w wybranych przez organizatorów miejscach. Drzewa Dziedzictwa PTTK mają upamiętniać dokonania PTTK na rzecz zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych Polski.

Jedno z siedemdziesięciu drzew posadzono 24 września br. w Giżycku przy ulicy  Nadbrzeżnej 11  w ogrodzie przy siedzibie Oddziału PTTK Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Sadzonkę pamiątkowego dębu szypułkowego (Quercus robur) przekazał Robert Kaśkiewicz inżynier nadzoru Nadleśnictwa Giżycko na ręce Jerzego Bielewskiego prezesa giżyckiego oddziału PTTK.

Każdy organizator uroczystości otrzymał okolicznościowy zeszyt do prowadzenia obserwacji i notowania wydarzeń związanych z Drzewem Dziedzictwa PTTK.  Zarówno PTTK jaki i Lasom Państwowym zależy na tym, aby drzewa rosły i pamiętano o nich.