polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

Łączą nas drzewa

Leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko zapraszają przedstawicieli lokalnych samorządów do wspólnego sadzenia młodych świerków. Nasiona z których wyhodowano drzewka pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek w grudniu 2017 roku w podziękowaniu za bożonarodzeniowego świerka pochodzącego z diecezji Ełkciej, ziemi św. Brunona.

W grudniu 2017 na placu św. Piotra w Watykanie stanęła świąteczna choinka z Polski. Świąteczne drzewko polscy leśnicy, pracownicy Lasów Państwowych dyrekcji białostockiej i olsztyńskiej przekazali 7 grudnia Ojcu Świętemu Franciszkowi podczas audiencji w Watykanie.

Wówczas bożonarodzeniowym drzewkiem, 25- metrowym świerkiem pochodzącym z Mazur, z serca Puszczy Rominckiej zachwycał się prawie każdy. Wiele osób podkreślało wtedy pochodzenie okazałego drzewa, świerka przywiezionego z ziemi św. Brunona. Ten symboliczny dar, pierwotnie miał dotrzeć do Watykanu w 2009 roku, w ramach obchodów rocznicy 1000-lecia śmierci św. Brunona, niestety możliwość postawienia polskiego drzewka w Watykanie ze względu na długą kolejkę Stolica Apostolska wyznaczyła dopiero na rok 2017.

Audiencja u Ojca Świętego Franciszka. Fot. Archiwum Nadleśnictwa Giżycko.

Podczas ówczesnej audiencji Ojciec Święty pobłogosławił nasiona świerku przywiezione przez delegację leśników. Z tychże nasion, pochodzących z matecznika z Puszczy Białowieskiej wyhodowano młode świerki, które w tym roku przeznaczono do posadzenia. Ze względu na stosunkowo niewielką odległość Giżycka od miejsca zbioru nasion, przepisy dotyczące regionalizacji nasiennej, pozwoliły na posadzenie młodych drzewek w ziemi, na której ponad 1000 lat temu nauczał św. Brunon. Nadleśnictwo Giżycko otrzymało do posadzenia sto takich świerków.

Uczestnicy sadzenia (od lewej): Juliusz Brant, Jarosław Filipek, Krzysztof Dąbkowski.

Sadzenie drzew pobłogosławionych przez Ojca Świętego to wyjątkowa chwila, zwłaszcza w ziemi po której ponad 1000 lat temu chodził i nauczał św. Brunon. Chcemy pokazać, że łączą nas drzewa, dlatego do wspólnego sadzenia zaprosiliśmy przedstawicieli lokalnych samorządów – opowiada Krzysztof Dąbkowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko.

Uczestnicy sadzenia (od lewej): Krzysztof Dąbkowski, Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Mirosław Drzażdżewski.

Pamiątkowe drzewa niekoniecznie muszą rosnąć w lesie. Dziś posadziliśmy drzewa na niewielkim skwerze tuż przy kościele w samym centrum Rynu. Tam pamiątkowe drzewka posadzili Jarosław Filipek - Burmistrz Miasta i Gminy Ryn oraz Juliusz Brant – Przewodniczący Rady Miejskiej w Rynie. Obydwaj panowie pomogli również leśnikom posadzić nowe pokolenie świerków w okolicznym lesie leśnictwa Krzyżany. Starosta Powiatu Giżyckiego – Mirosław Drzażdżewski oraz Wojciech Karol Iwaszkiewicz - Burmistrz Giżycka posadzili świerki nieopodal krzyża na wzgórzu św. Brunona w Giżycku. Kilka świerków posadzili leśnicy tuż przy biurze Nadleśnictwa Giżycko w Gajewie.

Leśnik: Stanisław Stelmasiewicz - Starszy specjalista SL ds. ochrony lasu, ochrony przyrody i edukacji leśnej.

Jestem mile zaskoczony, pozytywnym odzewem ze strony naszych samorządowców i pracowników, za co chciałbym serdecznie podziękować – opowiada Krzysztof Dąbkowski – Dzisiejsze sadzenia to jeszcze nie koniec, w przyszłym tygodniu mamy już zaplanowane wspólne sadzenie świerków na terenie Miasta i Gminy Orzysz oraz w Gminie Wydminy. Pokażmy, że łączną nas drzewa.

Każdy uczestnik sadzenia pamiątkowego świerka otrzymał okolicznościowy certyfikat.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko