polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

IV Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych blisko ćwierć tysiąca zawodników pobiegło w nocy leśnymi trasami w okolicach Orzysza, aby w ten sposób oddać cześć bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Organizowany tradycyjnie 1 marca Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest jednym z elementów orzyskich uroczystości upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia.

Trasy tegorocznego czwartego już kolei biegu wyznaczono na odcinkach 5000 metrów oraz 1963 metrów, po leśnych ścieżkach leśnictwa Rząśniki wijących się wzdłuż jeziora Orzysz. Długość krótszej trasy adresowanej dla amatorów biegania, miała znaczenie symboliczne. W roku 1963 zginął bowiem ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego – Józef Franczak ps. Lalek. Podczas tego biegu oraz drugiego rozegranego na dłuższej trasie nie zabrakło zawodników udekorowanych w patriotyczne akcenty.   

Z roku na rok bieg budzi coraz to większe zainteresowanie i zaczyna gromadzić coraz to większą liczbę uczestników. Tegoroczna impreza pierwotnie planowana była na około 150 osób, jednak ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy zwiększali limit uczestników dwukrotnie najpierw do 200, a następnie do 250 osób. Tuż przed startem nie zabrakło niespodzianek, gdy okazało się, że na listach startowych zarejestrowali się i przyjechali na imprezę miłośnicy biegania nie tylko z okolic Orzysza, ale z poza województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Po dotarciu do mety każdy z prawie 250 zawodników został udekorowany pamiątkowym medalem, wziął udział w losowaniu nagród, otrzymał ciepły posiłek i ogrzał się przy ognisku.