polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

26.10.2010 - Nadchodzi zima! Dokarmiać zwierzęta leśne czy nie?

Biblioteki zawsze były dobrym miejscem do zdobywania wiedzy. Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku również. Pracujący tam bibliotekarze nieustannie poszukują ciekawych form współpracy ze swoimi najmłodszymi czytelnikami. To właśnie z ich inicjatywy w dniu 26 października br. miejską czytelnię odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko. Miało być ciekawie i nowocześnie. Pretekst był niebłahy bo była pewna sprawa...

Otóż z drzew spada coraz więcej liści, na dworze robi się coraz chłodniej. Wszystko wskazuje, że wkrótce nadejdzie zima. Większość ptaków poleciała do ciepłych krajów, ale czy wszystkie? Czy jak nadejdą zimowe chłody, te - co zostały - przetrwają do wiosny? Może więc można im jakoś pomóc? Można je przecież dokarmiać.
Okazuje się jednak, że z tym dokarmianiem to nie jest taka prosta sprawa, bo ptaki lubią się do pewnych zachowań przyzwyczajać. I jak już zdecydujemy się je dokarmiać, to w trosce o dobro tych zwierząt należy to robić aż do wiosny. A to wymaga sporej systematyczności.

O tym gdzie w Giżycku można spotkać Wróbla, Mazurka, Sikorkę czy Trznadla, oraz jak można tym zwierzętom pomóc przetrwać zimę, opowiadał dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Giżycku doświadczony leśnik, miłośnik przyrody Stanisław Waldemar Stelmasiewicz.

Ogółem zapoznano się z 17 różnymi gatunkami ptaków, nauczono się rozpoznawać ich głosy oraz poznano ich zimowy jadłospis. Czy aby jednak dzieci wszystko zapamiętały? Postanowiono zrobić próbny test, oczywiście z nagrodami. Jak widać z wyników konkursu obydwie strony były zadowolone. Zwłaszcza my, leśnicy upewniliśmy się, że zostawiliśmy miejskie ptaki w dobrych rękach.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko