polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

26.02-7.03.2013 r. - Submisja drewna cennego i tartacznego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku zaprasza na Submisję Drewna Cennego i Tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2013”.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, po raz pierwszy w swojej historii, organizuje submisję drewna cennego na skalę regionu. Drewno zostało przygotowane i dostarczone z terenu 16 nadleśnictw należących do białostockiej dyrekcji LP.

Submisja drewna to procedura sprzedaży drewna (pisemny, nieograniczony przetarg ofertowy), która w odróżnieniu od najczęściej stosowanych w Lasach Państwowych, internetowych form sprzedaży, pozwala na dokładne obejrzenie surowca drzewnego, przed jego zakupem. Na submisji drewna sprzedawany jest surowiec wyselekcjonowany o specjalnych, najwyższych cechach jakościowo-wymiarowych i technicznych.

Submisja drewna cennego to coś więcej niż tylko sprzedaż...

Drewno na submisję to surowiec wyselekcjonowany i poddany szczegółowej ocenie przez leśników-specjalistów w tej dziedzinie, nazywanych brakarzami. Na początku, drewno wybiera się na etapie szacunku brakarskiego. Następnie jest specjalnie traktowane, poczynając od pozyskania, poprzez transport, kończąc na odpowiednim wyeksponowaniu na składnicy zbiorczej. Leśnicy przygotowując submisję, od początku starają się, aby surowiec oferowany kupcom był najwyższej jakości, posiadał unikalne cechy użytkowe oraz był w szczególny sposób przygotowany.

Jak wygląda procedura sprzedaży?

Na początku każdy kupiec otrzymuje katalog, który zawiera podstawowe zasady i wytyczne submisji oraz prezentuje wszystkie przygotowane na składnicy zbiorczej sztuki drewna, nazywane losami. W przygotowanym katalogu nie określa się jakości przygotowanego surowca, pozostawiona jest ona ocenie kupującego. Nie ma też podanej ceny minimalnej, która gwarantowałaby zakup poszczególnych losów.

Po złożeniu ofert przez klientów, w określonym wcześniej terminie, specjalna komisja dokonuje oceny przedłożonych dokumentów. Następnie, przy wykorzystaniu programu komputerowego, następuje wybór najwyższych ofert złożonych na poszczególne losy. Każdy los jest wcześniej wyceniony, ale cena jest znana jedynie organizatorom submisji. Aby doszło do sprzedaży, cena zaoferowana przez klienta musi być wyższa, niż minimalna cena określona za dany los. Podczas submisji drewna nie ma możliwości negocjacji cen.

Co to jest los?

Los to określenie sztuki drewna przeznaczonej do sprzedaży podczas submisji drewna. W opisie posiada m. in.: numer (oznaczony farbą lub oznaczony w formie plastikowej tabliczki nabitej na czole sztuki), gatunek drewna, długość, średnicę oraz masę podaną w metrach sześciennych (m3). Każdy kupiec wycenia samodzielnie poszczególne losy, nie wiedząc jak zrobili to pozostali oferenci. Oferta wygrywa wtedy, gdy jest najwyższa ze wszystkich złożonych na dany los oraz spełnia warunki określone w zasadach submisji. Stanowi ją cena za dany los podana w zł/m3.

Dlaczego organizujemy submisję?

Submisja drewna jest odpowiedzią leśników na szerokie spektrum rynku drzewnego, na którym z jednej strony jest zainteresowanie tanim drewnem stosowym, a na drugim biegunie poszukiwany jest surowiec najwyższej jakości. Wbrew pozorom głównym celem submisji drewna nie jest chęć uzyskania wysokich cen, lecz promocja drewna, jako surowca cennego i wykorzystywanego w wielu dziedzinach.

Ta forma sprzedaży umożliwia swobodne i dokładne obejrzenie surowca drzewnego, zastanowienie się nad wyborem konkretnych sztuk (losów) i określenie własnej oferty (ceny). W jednym miejscu zgromadzony jest najcenniejszy surowiec z danego terenu, co ułatwia klientom zakup. Submisja drewna daje również możliwość rzetelnej oceny drewna przez wybitnych specjalistów kupujących najlepszy surowiec drzewny w całej Europie. Na submisję „Drewno Podlasia i Mazur 2013" zaproszono szerokie grono przedsiębiorców z Polski i z zagranicy.

Informacje ogólne

Na Submisji Drewna Cennego i Tartacznego „Drewno Podlasia i Mazur 2013" zostało przygotowane do sprzedaży około 1 200 m3 surowca cennego i tartacznego o ponadprzeciętnych cechach użytkowych, w gatunkach: sosna (366 m3), dąb (249 m3), brzoza (381 m3), olcha (114 m3), świerk (43 m3), modrzew (23 m3), klon (7 m3), lipa (7 m3), jesion (5 m3). Drewno zostało zgrupowane na dwóch składnicach zbiorczych w Nadleśnictwach Płaska i Supraśl i zostanie udostępnione do oględzin w terminie od 26 lutego do 7 marca 2013 roku.

 

Szczegółowe informacje i materiały na stronach internetowych Lasów Państwowych:

www.lasy.gov.pl, www.bialystok.lasy.gov.pl.

Dodatkowych informacji dotyczących submisji udziela Wydział Marketingu RDLP w Białymstoku: tel. (85) 748 18 78, e-mail: marketing@bialystok.lasy.gov.pl


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko