polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

25.10.2016 - Zakończenie akcji liczenia dzików

W dniach od 21 do 23 października br. w ramach ogólnopolskiej akcji, odbyło się liczenie dzików przebywających na terenach leśnych Nadleśnictwa Giżycko.

Liczenie dzików odbywało się metodą pędzeń próbnych, na powierzchni 3 343,9 ha, tj. około 10% powierzchni leśnej nadleśnictwa. Inwentaryzację prowadzono na 24 wybranych powierzchniach (tzw. miotach) w tym na 12 zaobserwowano 31 dzików. Ilość ta przeliczona na powierzchnię leśną całego nadleśnictwa pozwala stwierdzić, iż w chwili obecnej na jego terenie bytuje około 218 dzików.

Informacja o faktycznej ilości dzika oraz jego zagęszczeniu na danym terenie ma szczególnie istotne znaczenie w kontekście walki z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz prognozowania występowania szkód łowieckich.

W akcję liczenia dzików na terenie Nadleśnictwa Giżycko było zaangażowanych 230 osób. Byli to przede wszystkim leśnicy, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego oraz pracownicy Zakładów Usług Leśnych.

Podczas całej akcji liczenia nie zaobserwowano żadnych padłych dzików.

 

Warto wiedzieć:

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.

Jaki jest przebieg i objawy kliniczne ASF u dzików?

U dzików europejskich infekcja prowadzi do bardzo ciężkich, ale nieswoistych objawów ogólnych, jak gorączka, osowienie, utrata apetytu, zaburzenia w poruszaniu się i problemy w oddychaniu. Wystąpić mogą również krwawienia (z nosa, krwawa biegunka, krwawienia skóry). Chore zwierzęta wykazują między innymi ograniczony odruch ucieczki lub inne objawy, jak niechęć do poruszania się i utrata orientacji. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci dzików w równym stopniu i w większości przypadków prowadzi do padnięć zwierząt w okresie 7 - 10 dni po zakażeniu.

Po przekrojeniu zwłok dzika należy zwrócić uwagę na: przekrwione i powiększone węzły chłonne, powiększoną śledzionę i wybroczyny w narządach wewnętrznych, w skórze lub pod skórą. Płuca i drogi oddechowe są często wypełnione pianą.

Brak wymienionych zmian nie wyklucza, że przyczyną nagłego padnięcia dzika, a częściej większej liczby dzików, może być ASF. Z tego powodu zauważenie zwiększonych padnięć dzików powinno stanowić sygnał do podejrzenia ASF. Sekcja dzików powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza weterynarii.

Jak choroba jest przenoszona?

Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko