Wydarzenia Wydarzenia

Pierwsze Filmy Włodzimierza Puchalskiego

Zapraszamy do obejrzenia przyrodniczej wędrówki po Polsce sprzed kilkudziesięciu lat, ukazanej obiektywem Włodzimierza Puchalskiego.

W latach 1947-57 Włodzimierz Puchalski równocześnie pracował nad pierwszymi swoimi książkami i kręcił pierwsze filmy. Ponad pół wieku później staraniem Lasów Państwowych ukazał się album z filmami, dokumentujący i promujący twórczość tego wybitnego nestora polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Opracowaniem całości zajął się Tomasz Ogrodowczyk z Leśnego Studia Filmowego. Wszystkie filmy zostały zdigitalizowane i zrekonstruowane cyfrowo, we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

 

Łabędzie jezioro (1957)

Oficjalną produkcję filmu rozpoczęto 16 maja 1956 roku, jednak wiele ujęć powstało dużo wcześniej, podczas pobytu Włodzimierza i Izabeli Puchalskich w czerwcu 1955 roku na Mazurach. Na miejsce zdjęć wybrano niewielką wyspę na jeziorze Łuknajno położonym nieopodal Mikołajek. Prawie dwa miesiące filmowego dokumentowania życia kolonii łabędzi niemych dostarczyło sporej ilości materiałów do filmu.  Prace filmowe związane z „Łabędzim jeziorem" trwały aż do czerwca 1957 roku.

Zdjęcie pochodzi z albumu z audiobookiem "W krainie łabędzia" Włodzimierza Puchalskiego, wydanego przez Lasy Państwowe.

Mimo, iż Włodzimierz Puchalski podczas kręcenia tego filmu napotkał wiele trudności oraz przeszkód i z końcowych efektów nie był usatysfakcjonowany, to 12 lutego 1959 roku, na IV Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Naukowych zorganizowanym w Rzymie przez Międzynarodowy Instytut Filmów Edukacyjnych i Naukowych, film zyskał uznanie i otrzymał Dyplom Honorowy.

Wykluwanie się i rozwój piskląt (1948)

Zdjęcie pochodzi z albumu z audiobookiem "Wśród trzcin i wód" Włodzimierza Puchalskiego, wydanego przez Lasy Państwowe.

Nakręcony przez Włodzimierza Puchalskiego wiosną 1948 film „Wykluwanie się i rozwój piskląt" jeszcze we wrześniu tego samego roku został wysłany przez Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski do Francji. Tam między 30 września a 7 października odbywał się ośmiodniowy Kongres Założycielski Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody podczas którego odbywały się pokazy filmów związane z tematyką ochrony przyrody. Widzowie oglądający podczas kongresu filmy uznali, iż na tle wszystkich prezentowanych filmów nadesłane filmy krótkometrażowe Włodzimierza Puchalskiego pt. „Ptasia wyspa" oraz „Wykluwanie się i rozwój piskląt" wyróżniają się wspaniałymi scenami z życia ptaków i jak najwyższą klasą zdjęć artystycznych. W dowód uznania obydwa filmy nagrodzono wyróżnieniami.