Wydarzenia Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień lasów 2024

21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL).


W dniu 21 marca zapraszamy w ramach obchodów
Międzynarodowego Dnia Lasów
na terenie Nadleśnictwa Giżycko na wspólny spacer
po uroczysku Las Miejski i rozmowy o lesie z leśnikami.

Tematem przewodnim rozmów będą tegoroczne przesłania
Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dotyczące lasów i innowacji.

 

Tematem przewodnim na rok 2024 są lasy i innowacje.

Tegoroczne kluczowe przesłania:

  • Innowacje i technologia zmieniły zdolność krajów do monitorowania lasów i sprawozdawczości na ich temat

Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu zgłosiła redukcję lub poprawę emisji dwutlenku węgla z lasów o 13,7 mld ton dzięki innowacyjnemu i przejrzystemu monitorowaniu lasów.

  • Potrzebne są nowe innowacje technologiczne, aby powstrzymać wylesianie i degradację lasów

Biorąc pod uwagę, że 10 milionów hektarów lasów jest traconych w wyniku wylesiania, a około 70 milionów hektarów rocznie jest dotkniętych pożarami, potrzebne są innowacje technologiczne w zakresie systemów wczesnego ostrzegania przed pożarami i utratą lasów oraz w celu umożliwienia zrównoważonej produkcji towarów.
 

  • Innowacje technologiczne mogą wzmocnić pozycję ludów tubylczych poprzez mapowanie i zabezpieczanie zwyczajowych gruntów

Ludy tubylcze są opiekunami większości pozostałych nienaruszonych lasów na świecie, a mapowanie i zabezpieczanie gruntów zwyczajowych oraz umożliwienie dostępu do finansowania działań związanych ze zmianą klimatu może pomóc w zapewnieniu ich kluczowej roli w ochronie różnorodności biologicznej i składowaniu dwutlenku węgla.

 

  • Innowacje przyczyniają się do odbudowy ekosystemów jako potężnego, opartego na zasobach przyrody rozwiązania wielu globalnych wyzwań.

Innowacyjne podejścia w ramach Dekady Odbudowy Ekosystemów Organizacji Narodów Zjednoczonych – w tym odtwarzanie lasów i sadzenie drzew na terenach zdegradowanych – mogą przyczynić się do jednej trzeciej całkowitego łagodzenia zmiany klimatu niezbędnej do ograniczenia ocieplenia do poziomu poniżej 2°C do 2030 r., przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa żywnościowego i źródeł utrzymania.

  • Badania naukowe i nauka przesuwają granice tego, co możemy zrobić z drewnem i innymi produktami leśnymi.

Od budownictwa po medycynę, innowacje w produktach leśnych pomagają tworzyć alternatywy dla niezrównoważonych materiałów, takich jak, stal, tworzywa sztuczne i włókna syntetyczne, podczas gdy zrównoważone produkty z drewna magazynują dwutlenek węgla przez cały okres użytkowania.