Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

25.06.2012 - Wichura w Lesie Miejskim

Trwają prace uprzątające skutki wichury, która w nocy z 24 na 25 czerwca br. przeszła nad Giżyckiem i jego okolicami. Porywisty wiatr i spora ilość opadów deszczu poczyniły w okolicznych lasach wiele szkód. Najbardziej ucierpiał drzewostan zlokalizowany na terenie Lasu Miejskiego w Gajewie.

W tamtejszym drzewostanie znajduje się sporo starych drzew. Kilka z nich rośnie tu już od stuleci. Rekordzistą i zarazem pomnikiem przyrody jest dąb Wojciech, liczący około 650 lat. W wyniku nocnej wichury stracił on jeden ze swoich olbrzymich konarów, który runął na sąsiadujący z nim budynek gospodarczy, uszkadzając go oraz niszcząc ogrodzenie posesji Izby Przyrodniczo-Edukacyjnej „Quercus".

Tuż po ustaniu wichury miejscowi leśnicy zaczęli szacować straty powstałe w tutejszym drzewostanie. Stwierdzono, że stale występuje niebezpieczeństwo uszkodzeń osób i mienia w okolicach ścieżek spacerowych. Nadłamane konary i gałęzie nadal spadają z drzew. W związku z powyższym do czasu zakończenia przeglądu drzewostanów znajdujących się wzdłuż ścieżek spacerowych, wjazd i wstęp na teren Lasu Miejskiego ze względu na trwające tam prace gospodarcze jest wzbroniony.

Za utrudnienia przepraszamy.