polski polski English English

Asset Publisher Asset Publisher

1.08.2017 - Owad w kolorze metalic

Wonnica piżmówka (Aromia moschata) to owad o ubarwieniu iście dyskotekowym. Mimo odpowiedniej „szaty”, nie zrobiłaby jednak furory na tanecznym parkiecie. Wydziela bowiem nieprzyjemny zapach piżma. Stąd nazwa polska i łacińska tego owada.

Osobnik uchwycony na powyższych zdjęciach mieni się na złoto-bordowo-zielono. Nie jest to jednak ubarwienie standardowe. Niektóre wonnice wpadają bardziej w odcienie zieleni, inne bordo. Znane są przypadki osobników o ubarwieniu wręcz czarniawym.

Wonnica związana jest z iście staropolskim krajobrazem. Składa bowiem jaja w wiekowych wierzbach i preferuje pobyt w wilgotnych siedliskach. Nie jest więc owadem stricte leśnym. Spotkać ją możemy w okolicach śródpolnych rowów, bagienek czy nad brzegami zapomnianych leśnych oczek wodnych.

W literaturze wymieniana jest jako szkodnik, ponieważ larwy podczas trwającego 2 do 4 lat rozwoju drążą „tunele" w wierzbowym drewnie. Znana z Disneyowskiej bajki „Pocahontas" – babcia Wierzba, na pewno była podgryzana przez larwy wonnicy.  Starych wierzb w lesie jednak nikt nie wycina, bo leśniczowie mimo, iż to chłopy jak dęby to dusze mają romantyczne. W lasach trwa więc pokojowa koegzystencja wonnic i leśników.

Wonnica piżmówka należy do barwnej i dużej rodziny  kózkowatych. Osiąga długość do 4 cm. Samczyki są nieco mniejsze od samic, ale za to mają wyraźnie dłuższe od nich czułki. Charakterystyczne dla tego gatunku są dwa ostre, trójkątne guzy na przedpleczu. Żywą się pyłkiem kwiatów roślin baldaszkowych. Nie należy do gatunków chronionych, występuje na terenie całego kraju, ale nie jest owadem zbyt często spotykanym. 


WE RECOMMEND WE RECOMMEND

Leśne radyjko