Asset Publisher Asset Publisher

Back

27.04.2011 - W lasach zakwitły zawilce...

27.04.2011 - W lasach zakwitły zawilce...

Las miejski zwany dawniej "Dębowym lasem" od początków istnienia miasta Giżycko był zawsze chętnie odwiedzany przez jego mieszkańców. Ten niewielki kompleks leśny jest niezwykle urokliwy. Pośród niewielkich wzniesień pokrytych głównie drzewostanem liściastym (dębowym i grabowym) wiją się liczne serpentyny ścieżek omijających porozrzucane niewielkie stawy leśne, kiedyś potocznie nazywane karpiówkami.

Wczesną wiosną zanim drzewa pokryją się pierwszymi liśćmi dolna warstwa lasu, nazywana runem leśnym, pokrywa się pięknym dywanem kwitnących zawilców gajowych. Miło jest wtedy spacerować i podziwiać to niezwykłe zjawisko przyrodnicze wsłuchując się przy tym w śpiewy ptaków.

 Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) pokrywający runo w lesie miejskim - fot. Sławomir Kowalczyk.

Biel zawilców urzekła już nie jednego, lecz nie wszyscy wiedzą, iż roślina ta nie nadaje się do wazonów na domowe stoły, gdyż jest niezwykle delikatna i nietrwała. Bukiety z niej zrobione nie potrafią przetrwać dłużej niż dwa dni. Wspomnieć tu przy okazji należy, iż zawilec gajowy nie podlega ochronie gatunkowej i nie jest wymieniany na listach roślin zagrożonych.

Co jeszcze warto na pewno wiedzieć o zawilcach? Przede wszystkim, iż jest to roślina trująca, bylina należąca do rodziny jaskrowatych zawierająca we wszystkich swoich organach ranunkulinę, której szczególnie dużo jest w kłączach. Sok z zawilca działa silnie drażniąc skórę i błony śluzowe. Rozgnieciona roślina lub jej sok w kontakcie ze skórą, sprawia że pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, piekący ból i pęcherze.  Niebezpieczne może być potarcie oczu lub ust nieumytą dłonią po zrywaniu kwiatów, zwłaszcza w przypadku dzieci – powstać mogą dokuczliwe stany zapalne. Po spożyciu soku następuje zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, żołądka i jelit, krwawa biegunka, omdlenia, czasem drgawki, w końcu niewydolność krążeniowa, oddechowa i zapalenie nerek. W wyniku zatrucia może nastąpić nieodwracalne uszkodzenie nerek. W przypadku spożycia roślin konieczne jest płukanie żołądka, nie wolno prowokować wymiotów, podawać należy duże ilości płynów oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pamiętajmy jednak, iż zwykłe spacery i podziwianie kwitnących zawilców nikomu jeszcze nie zaszkodziło, a jest na co popatrzeć.

Sławomir Kowalczyk

Las Miejski w Giżycku pokryty kwiatami zawilca gajowego (Anemone nemorosa) - fot. Sławomir Kowalczyk Las Miejski w Giżycku pokryty kwiatami zawilca gajowego (Anemone nemorosa) - fot. Sławomir Kowalczyk Las Miejski w Giżycku pokryty kwiatami zawilca gajowego (Anemone nemorosa) - fot. Sławomir Kowalczyk
Las Miejski w Giżycku pokryty kwiatami zawilca gajowego (Anemone nemorosa) - fot. Sławomir Kowalczyk Las Miejski w Giżycku pokryty kwiatami zawilca gajowego (Anemone nemorosa) - fot. Sławomir Kowalczyk Las Miejski w Giżycku pokryty kwiatami zawilca gajowego (Anemone nemorosa) - fot. Sławomir Kowalczyk Las Miejski w Giżycku pokryty kwiatami zawilca gajowego (Anemone nemorosa) - fot. Sławomir Kowalczyk