Zurück

Rezerwat - Jezioro Dobskie

Rezerwat - Jezioro Dobskie

Proszę kliknąć na panoramę, aby ją zobaczyć w całości!

Rezerwat przyrody został powołany Zarządzeniem nr 15 Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 16 stycznia 1963 roku (M.P. Nr 27 poz. 139) początkowo pod nazwą „Głazowisko Fuledzki Róg" a następnie zostały dołączone wyspy z rezerwatu „Wyspy na Jeziorze Dobskim i Kisajno" (M.P. Nr 24 poz. 275 z 1976 roku).  Został  w ten sposób powołany rezerwat przyrody „Jezioro Dobskie" (M.P. Nr 17 poz. 119 z 1989 roku) obejmujący akwen z wyspami oraz półwysep Fuledzki Róg.

Rezerwat „Jezioro Dobskie" został utworzony w celu:

  • ochrony reliktowego krajobrazu polodowcowego, zachowanego jak dotąd w nienaruszonym stanie,
  • ochrony pierwotnego charakteru głazowiska w utworach morenowych,
  • zapewnienia odpoczynku ptactwa w okresie przelotów,
  • zapewnienia miejsca zlotów jesiennych i wiosennych żurawi,
  • ochrony piękna krajobrazu na zadrzewionych i wysokich brzegach Jeziora Dobskiego oraz zadrzewionych wysp,
  • ochrony miejsc lęgowych ptactwa wodnego i błotnego,
  • ochrony wyjątkowo licznej kolonii kormoranów (wyspa Wysoki Ostrów) oraz gniazdowania chronionych ptaków drapieżnych.

fot. Wyspa Wysoki Ostrów (zwana też Wyspą Kormoranów).

Rezerwat położony jest w leśnictwie Kamionki i obecnie obejmuje Jezioro Dobskie oraz znajdujące się na nim wyspy: Gilma, Lipka, Wysoki Ostrów (zwany też Wyspą Kormoranów), Heleny, Ilmy Wielkie i półwysep Fuledzki Róg. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, czyli zakaz używania silników spalinowych i sygnałów dźwiękowych.

  

fot. Wyspa Ilma.

Powierzchnia rezerwatu wynosi 1833,20 ha, z czego w zarządzie nadleśnictwa znajduje się 57,19 ha, natomiast samo Jezioro Dobskie jest administrowane przez Polski Związek Wędkarski. Jest to rezerwat krajobrazowy-częściowy. Panującymi tu gatunkami w drzewostanach są olsza czarna, lipa, osika, brzoza brodawkowata i omszona z domieszkami dębu, grabu, wiązu, wierzby.

fot. Jezioro i jego brzegi są też miejscem odpoczynku i żerowania ptaków, podczas jesiennych i wiosennych wędrówek.

Wokół wysp i na obrzeżach jeziora występują rozległe szuwary stanowiące miejsce gniazdowania licznego ptactwa wodnego. Na wyspie Wysoki Ostrów występuje kolonia kormoranów i czapli siwej, którą ptaki zasiedliły w latach II wojny światowej. W 2011 roku gniazdowało w tym miejscu około 700 par kormoranów.

Kormoran - fot. Włodzimierz Puchalski
Kormoran suszący skrzydła. (Zdjęcie pochodzi z albumu z audiobookiem "Wyspa kormoranów" Włodzimierza Puchalskiego, wydanego przez Lasy Państwowe.")

Jezioro i jego brzegi są też miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych. Jezioro otaczają morenowe wzniesienia o łagodnych stokach od strony wschodniej i zachodniej pokryte licznymi głazami narzutowymi. Liczne głazy występują też pod powierzchnią wody. Fuledzki Róg jest przykładem reliktowego krajobrazu polodowcowego, mający charakter pierwotnego głazowiska.

 fot. Głazy narzutowe na półwyspie Fuledzki Róg.