Asset Publisher Asset Publisher

29.03.2011 - Usłyszeć przyrodę cz. 7 (konkurs)

Drewno znalazło dziś w świecie ponad 30 tys. zastosowań. Jest wytrzymałe, lekkie, elastyczne i trwałe. Co ważniejsze, to produkt całkowicie naturalny i ekologiczny.

Zapotrzebowanie na drewno ciągle rośnie. Choć w przeszłości ludzie bezwzględnie eksploatowali i karczowali lasy, drewna nigdy nie zabrakło. W przeciwieństwie do innych bogactw naturalnych, takich jak ropa czy węgiel, zasoby drewna przy prawidłowej gospodarce leśnej nie ulegają wyczerpaniu. Drewno jest bowiem wyjątkowym surowcem, który jest w pełni odnawialny.

Fenomen drewna związany jest także z korzyściami, jakie odnosi człowiek w procesie jego hodowli. Drewno przyrasta, wiążąc z atmosfery dwutlenek węgla. Dzięki temu uwalniany jest do atmosfery życiodajny tlen, potrzebny do oddychania żywym organizmom.

Kolejnym plusem drewna jest to, że ulega biodegradacji. Coraz większym problem wielu państw świata są tony odpadów m.in. z tworzyw sztucznych. Ich utylizacja jest bardzo kosztowna, a rozkład naturalny przewidziany jest na setki lat. Tymczasem drewno ulega naturalnemu rozkładowi. Dodatkowo, rozkładając się, stanowi źródło pokarmu dla wielu przedstawicieli flory i fauny.

Drewno jest od wieków związane z rozwojem cywilizacyjnym człowieka. W czasach prehistorycznych wykorzystywane było do produkcji pierwszych narzędzi. Służyło również jako broń. Było budulcem szałasów, domostw i warowni. Jako materiał palny dawało ludziom światło i ciepło.

Wraz z rozwojem cywilizacji powstawały nowe technologie i materiały. A jednak znaczenie drewna w życiu człowieka nie zmieniło się. To surowiec cenny i potrzebny. Nie znaleziono dotąd idealnego substytutu drewna. Nic więc dziwnego, że w każdym momencie znajdziemy w swoim otoczeniu wyroby i elementy z niego wykonane.

Drewno znalazło w życiu człowieka ponad 30 tysięcy zastosowań. Nie ulega wątpliwości, że ta liczba będzie rosła wraz z rozwojem cywilizacji człowieka. Mimo upływu lat wciąż jest to surowiec modny i przyjazny człowiekowi. Najlepiej czujemy się, gdy otacza nas materiał naturalny - drewno. Jego kolor, faktura i ciepło ciągle znajdują uznanie u architektów, projektantów.

Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna na polski rynek. Oferta sprzedaży drewna ograniczona jest możliwościami pozyskania drewna, określonym w planach urządzenia lasu, tworzonych na 10 lat.

Podstawowym miejscem obrotu drewnem jest internet. Nowoczesna gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe w naszym kraju, podporządkowuje wielkość pozyskania drewna  nadrzędnym względom trwałości lasów i zwiększania ich zasobów. W 2009 r. Lasy Państwowe pozyskały 33,1 mln sześc. drewna.

 

Pytanie konkursowe: Wymień co najmniej 3 wyroby produkowane z drewna.
 

Nagroda w najbliższym konkursie (31.03.2011):

 

 

Dzięki trzeciej już płycie z serii "Jaki to ptak?" poznamy głosy 40 nowych gatunków ptaków, m.in. głos wodniczki - niezwykle rzadkiej już w Polsce i Europie, wpisanej do  programu ochrony gatunków i siedlisk NATURA 2000. Ciekawostką jest zarejestrowany na płycie głos dubelta i nagrania z toków tych ptaków.  

Z bardziej znanych gatunków na płycie pojawiają się: wróbel, mazurek, wrona, gil, jaskółki.

Posłuchamy miłego klekotu bociana białego oraz znanego nawet najmłodszym miłośnikom przyrody głosu kukułki. W przypadku tej ostatniej prosimy nie bać się okukania i nie chwytać nerwowo za kieszenie - na naszej płycie głos kukułki na pewno nie przyniesie finansowego pecha. Można natomiast dowiedzieć się ciekawych szczegółów, co do wydawania głosu przez ptaka. W kukaniu akcent pada na pierwszą sylabę, która wydawana jest przy otwartym dziobie. Druga sylaba wydawana jest zaś przy dziobie zamkniętym. Samiec kuka, gdy odnajdzie gniazdo, do którego można podrzucić jajo. W ten sposób wabi też samicę i jednocześnie zaznacza terytorium. Osobniki obu płci w ekscytacji mogą wydawać także ostry, skrzeczący rechot. U samca użycie takiego głosu oznacza pojawienie się rywala lub pościg za samicą.

Płyta zawiera bardzo wiele takich ciekawostek z obszaru ptasiego języka. Polecamy ją wszystkim, którzy już interesują się ornitologią lub tym, którzy chcieliby rozpocząć poznawanie niezwykle ciekawego, dźwiękowego świata ptaków.

  

Przypomnijmy: pytania konkursowe będziemy publikować w każdy czwartek, natomiast na odpowiedzi będziemy oczekiwać następnego dnia czyli w piątki do godziny 1500 pod numerem telefonu   +48 87 428 38 17 (Redakcja Gazety Giżyckiej). Przewidziano nagrody dla pierwszych 15-tu osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi. Nagrody należy odebrać osobiście w redakcji.


Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Leśne radyjko