Asset Publisher Asset Publisher

23.03.2011 - Liczenie zwierzyny w Nadleśnictwie Giżycko

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego i oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej - Ustawa Prawo łowieckie.

Ile jeleni, saren i innych dużych ssaków żyje w giżyckich lasach, wykazały odbywające się w okresie zimowym liczenia zwierząt. Wówczas leśnicy razem z myśliwymi liczyli zwierzynę na dzierżawionych przez koła łowieckie obwodach łowieckich. Obowiązek liczenia zwierzyny i ustalenie jej liczebności nakłada Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 17 listopada 2007 r.(Dz.U. 2007.221.1646).

Zwierzęta leśne liczy się po to, by wiedzieć, jakie są tendencje w danej populacji: czy zwierząt przybywa, czy ubywa, w jakiej są kondycji. Wiedza ta pozwala tworzyć plany łowieckie, i wieloletnie plany hodowlane. Plany te wbrew pozorom  nie są tylko planami odstrzałów. Przede wszystkim szacuje się w nich ilość potrzebnych urządzeń służących dokarmianiu zwierzyny oraz optymalną ilość pasz i minerałów, a także przewiduje się szkody od zwierzyny, np. na gruntach rolnych, by zabezpieczyć środki niezbędne na ich pokrycie. Leśnikom natomiast wyniki liczenia pomagają między innymi przewidzieć skalę niezbędnych zabiegów ochronnych, np. grodzenia upraw, chroniącego młode drzewka przed zgryzaniem.

Liczebność zwierzyny w łowisku sprowadza się do ustalenia jej szacunkowej liczby w drodze liczenia z zastosowaniem określonych metod. Wieloletnia praktyka wypracowała metody wskaźnikowe oceny liczebności zwierzyny. Liczebność  w łowisku jest wartością zmienną i zależy od wielu czynników. Wiadomo np., że największy stan liczbowy występuje wczesną jesienią, gdy istniejąca populacja składa się z osobników urodzonych w danym roku. Najniższą zaś liczebność notuje się wiosną, przed okresem rozrodu, wskutek zimowej śmiertelności i po pozyskaniu łowieckim.

Wyniki inwentaryzacji zwierzyny grubej na terenach Nadleśnictwa Giżycko prowadzonej metodą obserwacji całorocznych:

Gatunek  Stan na 10 marca 2011 r.   Planowany przyrost 
 Łosie razem 267 79
 Byki  115 x
 Klępy  152 x
 Łoszaki  x 79
 Jelenie razem   490 152
 Byki  209 x
 Łanie  281 x
 Cielęta  x 152
 Sarny razem  2075 556
 Kozły  955 x
 Kozy  1120 x
 Koźlęta  x 556
 Dziki razem  1006 1336
 Warchlaki  x 1336
 Przelatki  676 x
 Pozostałe  330 x

Ciekawych informacji dostarcza również inwentaryzacja liczebności zwierzyny drobnej. Policzono, iż na terenie obwodów łowieckich Nadleśnictwa Giżycko  zaobserwowano: 822 lisy, 964 zające, 390 jenoty, 273 borsuki oraz 706 rodziny bobrów.


Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Leśne radyjko