polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

Dąb Wojciech zaprasza na swoje urodziny

Dąb Wojciech z Lasu Miejskiego liczy ponad 650 lat. Minionej zimy podjęto próbę ratowania powoli obumierającego drzewa. Od kilku dni ścieżka spacerowa prowadząca do pomnika przyrody jest już otwarta. Wojciecha znów można odwiedzać i podziwiać jego piękno.

Sędziwy dąb Wojciech liczy ok. 650 lat. Drzewo o wysokości ok. 20 metrów i obwodzie 6,16 m od 1956 roku Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie uznano za pomnik przyrody prawem chroniony.

W przypadku tak wiekowego drzewa jak Wojciech, już od dawna zdrowa tkanka zaczęła obumierać i pojedyncze konary zaczęły łamać się pod swoim ciężarem, zwłaszcza po obfitych deszczach. Pierwsze poważne uszkodzenie drzewa w tym stuleciu, leśnicy odnotowali w kronice pomnika 26 czerwca 2012 roku, kiedy to po przejściu wichury jeden z odłamanych konarów runął na dach sąsiadującego z nim budynku gospodarczego dawnej leśniczówki.

W ostatnich suchych latach ilość zaobserwowanych martwych i obumierających konarów, podatnych na ułamanie przez wiatr i deszcz, potencjalnie zagrażających życiu odwiedzających Wojciecha turystów niepokojąco wzrosła.

W roku 2018 miejscowi leśnicy zwrócili się o pomoc do Urzędu Gminy Giżycko, który zgodnie z prawem opiekuje się pomnikami przyrody na swoim terenie. Urząd zlecił wykonanie dokumentacji i ekspertyzy pozwalającej na próbę ratowania powoli obumierającego drzewa. Już w grudniu tegoż samego roku zgodnie z opracowaną koncepcją ratowania drzewa, Wojciechowi przycięto obumarłe końcówki konarów, a jeden z najgrubszych zabezpieczono przed złamaniem liną. Obcięte końcówki konarów i gałęzie powstałe w wyniku zabiegu pozostawiono tuż przy drzewie do zagospodarowania przez przyrodę, gdyż nadal są fragmentami pomnika przyrody prawem chronionego. Wycięto też kilka rosnących tuż przy Wojciechu młodszych drzew skutecznie rywalizujących z nim o dostęp do światła słonecznego.

Wojciech rośnie na terenie leśnictwa Zielony Dwór w kompleksie leśnym Uroczyska Las Miejski. Można go odwiedzić pieszo spacerując jedną ze ścieżek Lasu Miejskiego kierując się w kierunku Izby Przyrodniczo-Edukacyjnej „Quercus” (łacińska nazwa dębu to Quercus) lub przyjechać samochodem i skorzystać z parkingu przy Izbie (ul. Dworska 10), a następnie skierować się w kierunku budynku gospodarczego nad którego dachem rozpościerają się konary Wojciecha. Tuż przy budynku od strony lasu jest furtka w ogrodzeniu za którą rośnie nasz bohater.

To właśnie przy tym drzewie w okresie międzywojennym, urodziwa córka leśniczego Małgorzata Just śpiewała tak pięknie, że niejednokrotnie spacerowicze odwiedzający wiekowe drzewo zatrzymywali się, aby jej posłuchać.

Zapraszamy Państwa do odwiedzin Wojciecha zwłaszcza w pierwszych dniach wiosny,
 kiedy to jak wiele innych drzew obchodzi swoje urodziny.
Przyjemnego spaceru.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko