polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

Bitwa zimowa podsumowanie

W minionym tygodniu, 13 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Giżycko odbyło się spotkanie podsumowujące inscenizację „Zimowej bitwy na Mazurach”.

Od trzech lat, w lutym na terenie Lasu Miejskiego w Gajewie koło Giżycka, organizowany jest piknik historyczny „Bitwa zimowa na Mazurach”, którego głównym punktem programu jest inscenizacja walk rozegranych w powiecie giżyckim zimą 1915 r., pomiędzy wojskami Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Rosyjskiego. Z roku na rok impreza ta przyciąga zarówno coraz to większą ilość widzów, jak i inscenizatorów.

Tegoroczna edycja bitwy zgromadziła ponad 800 widzów i 100 inscenizatorów.

Głównym narratorem i autorem scenariuszy inscenizacji jest badacz historii Giżycka, dr Robert Kempa. 13 lutego br. podczas spotkania przedstawicieli władz powiatu, miasta i gminy zorganizowanego w siedzibie Nadleśnictwa Giżycko, Krzysztof Dąbkowski nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko, uhonorował dr Roberta Kempe pamiątkową statuetką w dowód uznania za organizację i efekt finalny „Bitwy zimowej na Mazurach”. Statuetka przedstawiająca Józefa Piłsudzkiego na koniu, nawiązuje do dwóch ważnych rocznic historycznych: setnej rocznicy Wielkiej Wojny oraz setnej rocznicy odrodzenia państwa polskiego.

Podczas Wielkiej Wojny w szeregach armii austro-węgierskiej, niemieckiej, rosyjskiej, francuskiej oraz polskich formacji wojskowych służyło ok. 2,9 mln Polaków, z których ponad pół miliona straciło życie lub zaginęło bez wieści. Inscenizacje walk Bitwy zimowej na Mazurach są doskonałymi lekcjami historii zawierającymi wiele patriotycznych akcentów związanych z odrodzeniem państwa polskiego np. przeglądy pieśni patriotycznych.
 

Wyróżnienie docenił również dr Robert Kempa, dziękując za nie na profilu FB Operacji Boyen:

Jeszcze raz szczerze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko