Poradnik dla kupujących drewno opałowe

Najlepsze właściwości energetyczne ma drewno odpowiednio wcześniej kupione i sezonowane. Mimo, iż niedawno skończyła się zima, może już teraz jest dobry czas, aby rozpocząć przygotowania do kolejnego sezonu grzewczego.

Poradnik dla kupujących drewno do celów opałowych.

KIEDY KUPIĆ DREWNO?

Drewno sprzedawane jest przez cały rok, ale pamiętajmy, że przed spaleniem powinno być „sezonowane" tzn. minimum 1 rok (najlepiej dwa lata) składowane pod zadaszeniem w przewiewnym miejscu.

JAKIE DREWNO KUPIĆ?

Nie zawsze każdy gatunek drewna jest dostępny, jednak należy wiedzieć, że wartość opałowa 1 metra sześciennego dla suchego drewna kształtuje się następująco:

 • buk – 3 091 Kcal/m3
 • jesion – 2 943 Kcal/m3
 • brzoza – 2 840 Kcal/m3
 • dąb – 2 803 Kcal/m3
 • modrzew – 2 528 Kcal/m3
 • sosna – 2 382 Kcal/m3
 • olcha – 2 101 Kcal/m3
 • świerk – 1 987 Kcal/m3
 • jodła – 1 889 Kcal/m3
 • topola – 1 724 Kcal/m3

(wg L. Monkielewicz, H. Pflaum Użytkowanie Lasu PWRiL 1967)

Wartość opałowa wpływa na cenę drewna!
 

NA STRONIE WWW w CENNIKU PODANE SĄ SYMBOLE S2A, S4 CO ONE OZNACZAJĄ?

Symbole te określone przez Polskie Normy oznaczają jakość drewna i jego średnicę. Dla drewna opałowego stosujemy symbol S4. Świetnie do kominka nadaje się również drewno o symbolu S2A czyli potocznie tzw. „papierówka". S w symbolu oznacza, że minimalna średnica wynosi 5 centymetrów.

DLACZEGO KUPOWAĆ S2A SKORO S4 JEST TAŃSZE?

Drewno S4 nadaje się tylko na opał ze względu na dopuszczalną zgniliznę (do 50%). Drewno S2A „papierówka" jest wolne od zgnilizny ma więc wyższą wartość opalową. Dodatkowo pozyskuje się znacznie więcej drewna S2A niż S4, więc jest łatwiej dostępne.

A GAŁĘZIE?

Gałęzie do 5 cm średnicy są oznaczone w cennikach jako M2. Wyrabiane są samodzielnie przez kupującego.

CO TO JEST METR PRZESTRZENNY DREWNA?

1 mp – METR PRZESTRZENNY drewna to ilość odpowiadająca „kostce" o wymiarach 1m*1m*1m. Przygotowane w ten sposób do sprzedaży drewno wygląda np. tak:

czyli pomiędzy poszczególnymi walkami jest powietrze (jest to tzw. metr przestrzenny), a kupujemy 1 metr sześcienny drewna, dlatego w rzeczywistości taki stos, aby miał pełny metr sześcienny drewna musi mieć większe wymiary niż 1m*1m*1m.

TO SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE TO JUŻ METR SZEŚCIENNY?

Określa to Polska Norma. Dla drewna ułożonego w stosach (jak na zdjęciu) po pomnożeniu wymiarów otrzymujemy ilość METRÓW PRZESTRZENNYCH (mp).

Przy ułożonym 1 metrze przestrzennym uzyskujemy:

 • dla buka, graba, świerka, jodły – 0,70 m3 drewna,
 • dla sosny, brzozy poz. liściastych – 0,65 m3 drewna,

czyli kupując w lesie stos o wymiarach 1 metr*1m*1m (1mp - metr przestrzenny drewna) bukowego płacimy za 0,70 m3 i analogicznie:

 • 2mp drewna bukowego = 2 * 0,70 = 1,4 m3,
 • 2mp drewna sosnowego = 2 * 0,65 = 1,3 m3,

aby więc wyliczyć ilość metrów sześciennych musimy pomnożyć wymiary stosu przez współczynnik określony w Polskiej Normie. Normy i warunki techniczne mające zastosowanie do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego w PGL LP są dostępne pod adresem: http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/Normy/Sprzedaż drewna w Lasach Państwowych odbywa się w oparciu o Zarządzenia oraz Regulaminy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych znajdujące się na stronie: Portalu Leśno-DrzewnegoSprzedaż detaliczna prowadzona jest w nadleśnictwach na podstawie cennika detalicznego zamieszczonego na stronach internetowych tych nadleśnictw.

OFERUJĄ MI DREWNO W „KUBIKACH" CO TO ZA JEDNOSTKA?

Kubik to tradycyjne określenie i oznacza to samo co metr sześcienny. W potocznej mowie określenie to stosowane jest jednak dowolnie dlatego lepiej się upewnić co mówiący miał na myśli.

Życzymy udanych zakupów !