polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

21.03.2011 - Usłyszeć przyrodę cz. 6 (konkurs)

Ponad 370 tys. osób ma zatrudnienie dzięki lasom. Są to osoby pracujące w przemyśle drzewnym, meblarskim, prowadzące działalność gospodarczą w samych lasach, leśnicy. Wartość światowego handlu produktami leśnymi szacuje się na setki miliardów dolarów.

Przemysł drzewny i leśnictwo to ważne części polskiej gospodarki. Warto pamiętać także o innych firmach obsługujących te branże, działających w przemyśle maszynowym, chemicznym, środków transportu i wielu innych. Wszystkie te branże to ważny czynnik rozwoju gospodarczego, mający ogromny wpływ na rynek pracy.

Choć w samej gospodarce leśnej większość przychodów (ponad 92 proc.) pochodzi ze sprzedaży drewna, to nie jest ono jedynym surowcem pozyskiwanym w lesie. Z lasu czerpiemy również zwierzynę (tusze i trofea myśliwskie), owoce leśne, miód, grzyby, zioła i inne części runa leśnego, żywicę, igliwie, korę, karpinę czy choinki. Dla wielu lokalnych społeczności wiejskich, także w Polsce, dochody sezonowo czerpane ze sprzedaży grzybów, owoców leśnych czy nawet poroża zrzucanego przez jeleniowate wciąż stanowią liczącą się część domowych budżetów.

Las i gospodarka leśna mają znaczący wymiar ekonomiczny. W 2009 r. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe gospodarowało aktywami trwałymi o wartości 3,7 mld zł. W tym samym roku polskie firmy sprzedały za granicę drewno i artykuły z drewna za 8,9 mld zł. Drewno i wyroby z niego wyprodukowane stanowiły 2,1 proc. łącznej wartości polskiego eksportu; papier, tektura i artykuły z nich powstałe – następne 3,2 proc. Meble są dziś naszą specjalnością eksportową.

Sprzedaż drewna zapewnia ekonomiczne warunki prowadzenia gospodarki leśnej. Lasy Państwowe zajmują się swoją działalnością na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają jej koszty z własnych przychodów. Dlatego organizacji zależy na dobrych stosunkach z odbiorcami drewna, jako jej partnerami biznesowymi. PGL LP stara się, by system sprzedaży drewna możliwie najlepiej zaspokajał potrzeby wszystkich partnerów w biznesie, a przy tym był bezpieczny, sprawny i skuteczny. Dlatego drewno sprzedawane jest internecie, na Portalu Leśno-Drzewnym i w aukcjach „e-drewno".

Nie wolno jednak zapominać, że w prowadzonej przez Lasy Państwowe zrównoważonej gospodarce leśnej o wyborze chwili, w której należy wyciąć fragment danego lasu, nie decydują wyłącznie względy komercyjne. W gospodarce tej wielkość pozyskania drewna  jest podporządkowana nadrzędnym względom trwałości lasów i zwiększania ich zasobów.

 Pytanie konkursowe: Podaj nazwę co najmniej jednego zakładu przetwórstwa drewna funkcjonującego w okolicy Giżycka?

Nagroda w najbliższym konkursie (24.03.2011):

Na drugiej płycie z serii "Jaki to ptak?" usłyszymy między innymi głos skowronka. To potok melodyjnych gwizdów i treli, wydawanych w charakterystycznym locie tokowym. Pierwsze skowronki słychać już pod koniec lutego. Na płycie poznamy odpowiedź na pytanie czym różni się głos skowronka od lerki, czyli skowronka borowego.
Sójka to doskonały naśladowca głosów innych ptaków. Usłyszymy, jak naśladuje głos puszczyka, głos kruka, a także głos orzechówki. Do szczególnej wprawy doszła jednak sójka w naśladowaniu głosu myszołowa. 
Czyże najczęściej można usłyszeć zimą, kiedy całe stada żerują wysoko w koronach olch, robiąc spory harmider. Głos myszołowa zaś obecny jest o każdej porze roku. Ten najpospolitszy polski ptak drapieżny wydaje charakterystyczne, przeciągłe, miałczące okrzyki.
Podobnie jak na pozostałych płytach z tej serii w rozpoznawaniu ptaków pomaga nam lektor. Każdy gatunek opisany jest w książeczce, która stanowi okładkę płyty. Znajdziemy tam informacje o biologi, występowaniu i charakterystycznych elementach zachowania poszczególnych gatunków ptaków, a także zdjęcia.

 

 

Przypomnijmy: pytania konkursowe będziemy publikować w każdy czwartek, natomiast na odpowiedzi będziemy oczekiwać następnego dnia czyli w piątki do godziny 1500 pod numerem telefonu   +48 87 428 38 17 (Redakcja Gazety Giżyckiej). Przewidziano nagrody dla pierwszych 15-tu osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi. Nagrody należy odebrać osobiście w redakcji.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko