polski polski English English

Lista aktualności Lista aktualności

18.04.2014 - Nieudany skok

34-letni Mariusz N. mieszkaniec gminy Mikołajki postanowił wzbogacić się kradnąc zabytkową stalową kopułę pancerną z wysadzonego schronu bojowego znajdującego się w okolicach miejscowości Wejdyki w gminie Ryn.

Ważącą około 27 ton kopułę przeciwpancerną postanowił pociąć palnikiem acetylenowym. Wprowadzony w życie plan Mariusza N. nie powiódł się. Ruiny bunkra z kopułą zlokalizowane są na terenie leśnym, administrowanym przez Nadleśnictwo Giżycko. W dniu 17 kwietnia br. około godziny 14-tej Straż Leśna powiadomiła oficera dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku o ujęciu mężczyzny, który usiłował pociąć na fragmenty i ukraść kopułę. Po przybyciu funkcjonariuszy policji mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
Po zakończeniu policyjnego śledztwa Mariusz N. odpowie przed sądem za usiłowanie kradzieży. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.  

Pozostałość po wysadzonym schronie bojowym w okolicach miejscowości Wejdyki.

Kopuła pancerna, rok produkcji 1938, typu 35P8 jest pozostałością wysadzonego schronu bojowego umieszczonego w pasie Frontu Zachodniego Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Wymieniona wieża pancerna posiada charakter i walor obiektu zabytkowego jako świadectwo materialne techniki z okresu międzywojennego. Wojewódki Konserwator Zabytków w Olsztynie planował w przyszłości umieścić kopułę w kompleksie techniki militarnej w twierdzy Boyen w Giżycku. 

Ruiny wysadzonego bunkra wraz z opisywaną wyżej kopułą, znajdują się w miejscu trudno dostępnym, w pobliżu ruchliwej drogi krajowej, w dużym oddaleniu od najbliższego parkingu leśnego. Możecie Państwo zobaczyć ten obiekt za pomocą wirtualnej panoramy, wystarczy kliknąć na zdjęcie.


Polecamy Polecamy

Leśne radyjko